Pražský potok Botič se po roce opět otevře vodákům

V neděli 23. října se mohou všichni vyznavači kanoistiky a pádlování vůbec těšit na sjezd pražského potoku Botič. Uskuteční se již 32. ročník populární adrenalinové akce Rio Botičo, která je zařazena do projektu ČUS Sportuj s námi a podporována společností Pražská teplárenská.

Rio Botičo

„Akce byla v tomto roce v ohrožení, neboť na korytu potoka probíhaly stavební úpravy, ale nakonec jsme minulý týden dostali od Lesů Praha zelenou,“ informuje Petr Laník, jeden z organizátorů z TJ Kotva Braník.

Botič bývá sjízdný pouze jednou za rok, a tak si vodáci nenechávají tuto unikátní událost ujít. Splouvat začínají pod hrází hostivařské přehrady a končí v ústí Botiče do Vltavy pod železničním mostem na Výtoni. Délka celé tratě je 13,65 km a hned na začátku posádky „zmizí“ v Rouře, padesát metrů dlouhém potrubí. Na trase jsou zajímavé meandry, nízké lávky a mostky, několik jezů a tunelů. Závěrečný tunel před ústím do Vltavy měří necelých osm set metrů a je v něm úplná tma. Proto také musejí mít vodáci na hlavách přilby a samozřejmostí jsou i plovací vesty.

V loňském ročníku se do vln potoka pustilo přes 800 vodáků. Účast je vždy hodně ovlivněna počasím. Na druhou stranu se s některými aktéry potkáváme na akci pravidelně za jakýchkoliv klimatických podmínek. Na nebezpečných místech jsou navíc vždy připraveni organizátoři, aby v případě komplikací účastníkům v nesnázích pomohli,“ doplňuje Petr Laník.

Ještě než se posádky lodí vydají na cestu, proběhne od 9,30 a v 10 hodin na hrázi hostivařské přehrady nutný výklad trati. Poté se už ve dvou vlnách pustí vodáci do „peřejí“ Botiče.