Premiérový ročník plaveckých závodů O Třebovskou mašinku, který je určen malým dětem, startuje již v sobotu!

O Třebovskou mašinkuPlaveckých závodů pro dospělé je celá řada. Je však potřeba myslet i na ty nejmenší, kteří s plaváním teprve začínají. To si řekli členové oddílu plavání TJ Lokomotiva Česká Třebová, kteří pro letošní rok připravili první ročník plaveckých závodů pro malé děti – O Třebovskou mašinku, které se uskuteční v sobotu 17. ledna od 9:30 hodin.

„Otevřených závodů pro malé děti je u nás hrozně málo. Vždy musíme přejíždět do Středočeského nebo Jihomoravského kraje. Proto jsme si řekli, že zrealizujeme vlastní plavecké závody pro děti od sedmi do devíti let z plaveckých oddílů, ale i z řad veřejnosti. Je důležité právě tyto děti, které s plaváním začínají, u tohoto sportu udržet a motivovat do budoucna,“ odkrývá důvody pro zcela novou akci Renata Eisenvortová, vedoucí trenér pořádajícího oddílu plavání TJ Lokomotiva Česká Třebová a zároveň ředitelka a autorka myšlenky závodů O Třebovskou mašinku.

A proč právě Třebovská mašinka? „Název byl docela nasnadě. V dubnu zde pořádáme mezinárodní závody pro dospělé s názvem Cena Třebovské lokomotivy. A jelikož je nová akce zaměřená na malé děti, z lokomotivy jsme udělali mašinku. Tu se budeme snažit vytvořit i na dorty pro vítěze,“ přibližuje hlavní motiv Renata Eisenvortová.

V krytém plaveckém bazénu v České Třebové, který nabízí šest drah o délce 25 metrů, se děti utkají hned v několika závodech. Připraveny pro ně budou tratě 25 metrů znak, 25 metrů prsa, 25 metrů motýlek, 25 metrů volným způsobem, 50 metrů znak, 50 metrů prsa, 50 metrů motýlek či 50 metrů volným způsobem. Vrcholem pak budou dva štafetové závody na 6 x 25 metrů volným způsobem a 8 x 25 metrů volným způsobem.

Všichni malí plavci obdrží diplom za účast, na nejlepší trojice v jednotlivých disciplínách čekají i medaile. A nejlepší štafety se mohou těšit na sladkou odměnu v podobě dortu, kterou by měla ozdobit již zmiňovaná mašinka. Dobrou motivací pro všechny malé plavce může být i účast Jany Jirouškové, juniorské mistryně Evropy v triatlonu, která se ujme předávání cen.

Pětičlenný organizační tým připravoval první ročník plaveckých závodů O Třebovskou mašinku teprve o října loňského roku. V prosinci pak o akci byly informovány plavecké oddíly i veřejnost a za necelý měsíc se stačilo přihlásit 95 plaveckých nadšenců. Podle slov organizátorů by počet mohl být ještě větší, nebýt aktuální vysoké nemocnosti právě mezi dětmi. Výhledy do budoucna jsou však více než optimistické.

„Rozhodně počítáme s tím, že jen u jednoho ročníku této akce nezůstane. Věřím, že za rok bude účastníků mnohem více. Malých dětí v plaveckých oddílech je spousta, musí se někde učit a někde začít závodit. I proto bych byla ráda, kdyby se z našich závodů stala časem oblíbená a vyhledávaná tradice,“ dodává Renata Eisenvortová.