Přerov si Den studenstva připomene 43. ročníkem Běhu 17. listopadu

Nikoliv se sametovou revolucí, ale se Dnem studenstva je spjat přerovský Běh 17. listopadu – však se také letos v pátek v Přerově poběží už po třiačtyřicáté. To ovšem neznamená, že se první ročník uskutečnil v roce 1980. Závod totiž měl asi desetiletou pauzu, než byl znovu obnoven, a ne vždy se také běhalo na stávajícím okruhu. V minulosti totiž závod hostil třeba dostihový areál Pavla Složila v Radslavicích.

V tomto roce se akce opět stala součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je mediální skupina MAFRA. Současně byla zařazena i do Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje.

„Co naplat, už se nacházíme v závěrečné fázi roku, takže velký otazník pokaždé představuje počasí. V závislosti na něm je pak různá účast – především v mládežnických kategoriích, neboť rodiče mají často strach, když je sychravo, aby jim děti nenastydly. Počítáme však s účastí zhruba dvou stovek běžců,“ uvedl Václav Klvaňa z pořádajícího Atletika SK Přerov.

Centrum závodu bude na stadionu SK Přerov v Alšově ulici, kde už v 9 hodin do svého závodu na 600 metrů vyrazí mladší přípravky. Starší přípravky poté čeká vzdálenost 800 metrů, mladší žactvo 1000 metrů a konečně starší žactvo 1200 metrů. Celý mládežnický program uzavřou hoši v 10,30 hodin. Po vyhlášení výsledků se vydají od 11 hodin na trať o délce 11,9 kilometru dospělí, pro něž je připraveno úvodní kolečko závodu na atletickém stadionu, následovat bude hlavní krosová část s převýšením 126 metrů a závěrečný finiš znovu absolvují na stadionu.

„Takovým matadorem našeho závodu je Jiří Březina s ročníkem narození 1938, který ještě loni běžel a letos hlásil, když jsme se potkali, že se rád dorazí podívat. Pro nejlepší sportovce máme připravené ceny v podobě finančních odměn, na to padne kompletní startovné, a pak také sošky běžce. Kromě toho vždy nejlepší tři v cíli obdrží medaile, stejně tak i děti, které se navíc v osmi kategoriích mohou těšit na poháry věnované primátorem Přerova,“ prozradil Václav Klvaňa.