Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, podle jednoho ze zakladatelů. V začátcích se na Přerovsku dokonce chodila stovka – padesát kilometrů absolvovali účastníci v rámci nočního silničního pochodu, občerstvili se v sokolovně a pokračovali padesáti kilometry ve dne. V současnosti se ovšem i vzhledem k náročné organizaci chodí pouze denní část. Akce je součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

„V rámci našeho pochodu si vybere vzdálenost podle svých fyzických možností každý. Všechny trasy ovšem vedou částečně terénem, proto třeba nejsou optimální pro kočárky, ovšem také to se chystáme do budoucna napravit, pozorujeme totiž rostoucí zájem o tento segment mezi mladými rodinami. Turisté se mohou těšit, že uvidí Přerov z nečekané perspektivy, když se dostanou do kopců za městem, i řadu přírodních zajímavostí, jako je například rezervace Žebračka, kde už ožívá flóra, nebo Švédské šance, odkud je krásný výhled, jakkoliv je to vzhledem k poválečnému odsunu zdejších Karpatských Němců místo s pohnutým osudem,“ prozradil Stanislav Dostál z pořádajícího Klubu českých turistů, odboru TJ Spartak Přerov.

Pochodníci budou mít na výběr hned z pěti distancí. Na nejdelší dvě – padesátku a pětatřicítku – se musejí do startovního centra v sokolovně v ulici Brabansko v Přerově dostavit od 7 hodin do 8,30 hodin, na zbylé tři – dvacítku, dvanáctku a šestku – pak od 8 hodin do 10 hodin. Pro úspěšné absolvování pochodu je třeba do restaurace Sokolka v objektu téže sokolovny dorazit do 18 hodin.

Nejdelší trasa povede z Přerova směrem na Újezdec, Beňov, Karlovice, Líšnou, Dřevohostice, Nahošovice, Hradčany, Podolí, Tučín, Radslavice, Kozlovice a zpět, pětatřicetikilometrová trasa na Újezdec, Beňov, Kocandu, Karlovice, Starou Ves, Dobrčice a zpět. Dvacítka zamíří na Újezdec, Beňov, Dobrčice a Horní Moštěnice, dvanáctka obsáhne Újezdec, Švédské šance a Kozlovice a nejkratší, šestikilometrový pochod se odehraje na okruhu Přerov – Laguna – Přerov s možností prodloužení na dvanáct kilometrů.

„Známkou prestiže je také to, že jsme jako jedna z deseti akcí v České republice zařazeni německými organizátory do seriálu lidového sportu IVV. Loni jsme tak měli účastníky i třeba z Rakouska, kterým se u nás moc líbilo a pochvalovali si přerovské pivo, které dostali na cestu domů. Každý, kdo k nám dorazí a stihne obejít trasu v časovém limitu se pak může těšit na pěkný účastnický diplom a drobný upomínkový předmět s motivem turismu,“ uvedl Stanislav Dostál.