Přerovský víkend bude patřit sportu s Mamutem

Cyklistický oddíl Miko Cycles Přerov připravil na 13 –15. května velice zajímavý a náročný Víkend plný sportu s Mamutem. V pátek je na programu triatlon, v sobotu 212 kilometrů na silničním kole a v neděli 8,2 kilometrů v běhu. Populární a vyhledávaná akce je letos zařazena do výročních oslav města Přerova.

Mamut

Startující na 3. ročníku Mamutmanu musejí absolvovat 450 metrů plavání v areálu Laguna, 32 km na kole na okruhu Laguna – Prosenice – Radslavice – Sušice – Nové Dvory – Hlinsko – Pavlovice – Radslavice – Grymov – Prosenice – Výstaviště a poté ještě 6 kilometrů běhu na okruhu v areálu Výstaviště. „Na startu, který je plánován na půl pátou odpoledne, by se měl objevit i náš nejlepší ironmann Petr Vabroušek, který je rodákem z nedalekých Otrokovic, a tak přislíbil svou účast,“ řekl předseda pořádajícího oddílu Miroslav Kolář.

V sobotu je na pořadu 16. ročník cyklomaratonu, který nabízí tři trasy: 212 km, 136 km a 83 km. Jeho historii odkrývá Miroslav Kolář: „Jako bývalý cyklisté jsme od roku 1997 začali pořádat jeden ze závodů kritérijní ligy ČR. Úpravy komunikace nám však znemožnily v tomto záměru pokračovat.  Napadlo nás proto uspořádat cyklistickou akci nejen pro jezdce kategorie Elite, ale i pro ´hobíky´. V roce 2001 měl proto premiéru silniční cyklomaraton Mamut Tour, který se po kvalitním zajištění po dvou letech zařadil mezi šest vybraných maratonů u nás a na Slovensku a dnes je součástí série cyklomaratonů 53×11 Marathon Cup. Postupně jsme do našeho portfolia přidali závod MTB na 50 a 30 kilometrů, závody dětí, Nadační běh Přerovem a poslední dva roky i triatlon.“

Přerovský cyklistický maraton mívá tradičně velice zajímavé složení pelotonu. Pravidelně se účastní nejlepší světový paralympionik Jiří Ježek, který startuje i letos a je osobností Mamut Tour  již léta. Na startu se v minulosti objevila například bikerka Tereza Huříková, silničáři Tomáš Bucháček, David Dvorský či Florian Gaugl, z bikerů třeba Ondřej Fojtík, Marek Rauchfuss, Jan Jobánek.

Prezentace závodníků už v 6 hodin, startovat se začne v 8,30 hodin. Horská kola na 30 nebo 55 kilometrů mají v sobotu start v 9 hodin na Výstavišti. Na stejném místě proběhne také Dětský Mamut pro všechny věkové kategorie. Ti nejmenší na odrážedlech startují v 9,30 hod., patnáctiletí vyrazí na šest kilometrů dlouhou trasu v 11,30 hod.

V neděli završí sportovní víkend v Přerově Nadační běh Mamut na náměstí T. G. Masaryka. Start nejmenších – od tří let – je v 9.30 hod., dospělí vyběhnou na trať 8,2 km ve 12 hodin.

Věříme, že nám vyjde počasí, loni jsme registrovali 750 přihlášených a rádi bychom tohle číslo zopakovali nebo i překonali. Účastnickým rekordem je 1 050 startujících,“ svěřil se Miroslav Kolář.

Borci, kteří zvládnou všechny tři náročné disciplíny – tedy triatlon, 212 kilometrů na silnici i běh – se stanou členem klubu Mamut. Zatím má jedenáct členů. V roce 2014 se tento unikátní výkon podařil třem závodníkům, v loňském roce osmi.