Přerovský zubr na kole nepojede. Půjde pěšky!

PrerovRádi jezdíte na kole, ale pěší turistika vás nebaví? Nebo je to naopak a vy patříte mezi náruživé turisty a kolo vás neláká? Nevadí, v sobotu 20. září si vybere každý, kdo má nohy, kola, ale hlavně sportovního ducha. V Přerově se totiž konají hned dvě významné sportovní události: 28. Ročník pochodu Za přerovským zubrem a 36. ročník cykloturistické jízdy Na kole Přerovskem.

Jedná se o jednu z mála akcí, kde se na pomyslnou startovní čáru postaví jak milovníci kol, tak pochodu chtiví turisté, kterých bude pravděpodobně o něco více. A výběr bude opravdu velký, organizátoři přichystali celkem pět cyklostezek o délkách: 8, 30, 50, 80 a 105 km a stejný počet tras pro pěší dlouhých 6, 22, 30 a 50 km. „Nejkratší trasy jsou určeny tradičně především rodinám s dětmi. Naopak na ty nejdelší se vydají trénovaní borci. Ale nejde o závod v pravém slova smyslu. Vítěz je každý, kdo dojde nebo dojede do cíle. Hlavně nám jde o to aktivně si užít sobotní den,“ říká organizátor akce Vítězslav Vaculík.

Každý, kdo na vybrané trase a ve stanoveném čase projde všemi kontrolami, obdrží diplom a do vandrovní knížky také zvláštní razítko. „V minulých ročnících se nám stalo, že pár diplomů zbylo. To proto, že některé skupiny nedorazily do cíle a našly si jinou, alternativní trasu anebo se zatoulaly do místních restaurací. Uvidíme, zda se situace bude opakovat i letos,“ vysvětluje Vítězslav Vaculík.

Startuje se mezi 7. a 10. hodinou od přerovské sokolovny, jež leží nedaleko vlakového nádraží. Osoby mladší patnácti let se na cyklotrasu mohou vydat jen v doprovodu starší osoby.

PĚŠÍ TRASY:

6 km: Přerovským luhem – malý okruh, možnost prodloužení na velký okruh (12 km)

13 km: Přerov – Žebračka – Vinary – Zamazalka – Čekyňský kopec – Popovice – Přerov

22 km: Přerov – Žebračka – Vinary – Zamazalka – Sobíšky – Zábeštní Lhota – Borošín – Přerov

30 km: Přerov – Žebračka – Vinary – Zamazalka – Sobíšky – Radvanice – Lazníky – Penčice – Zábeštní Lhota – Borošín – Popovice – Přerov

50 km: Přerov – Žebračka – Vinary – Zamazalka – Sobíšky – Radvanice – Veselíčko – Skoky – Staměřice – Svrčov – Zákřov – Tršice – Zábeštní Lhota – Přerov

 

CYKLOTRASY:

8 km: pro rodiče s dětmi na dětské hřiště do Kozlovic a zpět

30 km: Přerov – Nahošovice – Pavlovice – Grymov – Přerov

50 km: Přerov – Bystřice pod Hostýnem – Blazice – Pavlovice – Přerov

80 km: Přerov – Tesák – Rajnochovice – Všechovice – Pavlovice – Přerov

105 km: Přerov – Tesák – Rajnochovice – Kelč – Skalička – Hranice – Velká – Rybáře – Přerov