Při Beskydském Azimutu mládeže zaplní Třinecký lesopark bezmála dva tisíce školáků

Ve středu 21. září opět zaplní lesopark v Třinci téměř dva tisíce žáků základních škol z města a širokého okolí. Uskuteční se zde už 41. ročník populárního Beskydského Azimutu mládeže v orientačním běhu. Největší mládežnickou akci začínajících orientačních běžců v České republice každoročně pořádá oddíl orientačního běhu Tělovýchovné jednoty TŽ Třinec ve spolupráci se Základní školou Koperníkova v Třinci.

azimut

Loňského, 40. ročníku se zúčastnil rekordní počet 1 681 žáků z devatenácti základních škol. Na organizaci se podílí 75 pořadatelů – od nejmenších členů oddílu až po dospělé. Na pomoc přicházejí i rodiče a příznivci oddílu. Při zpracování výsledků pomáhají studenti třineckého gymnázia.

Tohoto tradičního mládežnického měření sil v orientaci v terénu se místním lesoparku účastní žáci prvních až pátých tříd základních škol z Třince a okolí. Účastníci vždy obdrží na startu mapku, podle níž musí v co nejkratším čase absolvovat vytyčenou trasu označenou barevnými fáborky,“ přibližuje průběh ředitelka závodu Anna Gavendová.

Kromě žáků třineckých základních škol se k účasti v Beskydském Azimutu mládeže hlásí také školáci z Vendryně, Bystřice, Nýdku, Koňské, Kanady, Košařisek, Návsi, Oldřichovic, Milíkova, Hrádku a také z dalších škol z okolních obcí. Organizátoři jim zajišťují dopravu autobusy.

Ve většině přihlášených základních škol už proběhla školní kola.

Prezentace se koná na Zimním stadionu v Třinci, ale centrem závodu je Městský stadion, odkud žáci v 8,30 hodin vyběhnou na jednotlivé trasy. Účastníci jsou rozděleni do šesti kategorií – vždy chlapci a dívky z 1. třídy, poté z 2. a 3. třídy a nakonec ze 4. a 5. třídy. Zúčastněné základní školy jsou navíc klasifikovány podle toho, zda mají méně či více než 150 žáků. Boduje vždy pět nejlepších závodníků v jednotlivých kategoriích z každé školy.

„Závodníci, kteří skončí na prvním až šestém místě, obdrží v každé kategorii pohár a diplom a drobnou věcnou cenu. Školy, které se umístí na stupních vítězů, dostanou pohár. Hlavním posláním soutěže je rozpohybovat děti a hned od začátku školního roku v nich vypěstovat pozitivní vztah ke sportu. A ty, které budou mít zájem, rádi přivítáme v našem oddílu orientačního běhu,“ dodává Anna Gavendová.