Při Pivoňově běhu vyrazí závodníci po stopách legendárního stvoření

Písecké hory vyzvou závodníky v rámci třetího ročníku Pivoňova běhu. Foto: Zonerama/Joggesko

Sobota 27. května bude v Píseckých horách patřit vyznavačům běhu. Ti si dají sraz před hájenkou Bílý dům na píseckém Budějovickém předměstí, aby po některé z tratí vyrazili ve stopách Pivoně píseckého – legendami opředeného býložravce se slabostí pro kvalitní whiskey, jenž připomíná zajíce s parožím.

„Já, manželka i bratranec, kteří závod organizujeme, jsme nadšení běžci a Písecké hory máme prozkoumané křížem krážem. Po studiích jsem nějaký čas pracoval v Praze ve sportovním marketingu a po návratu domů mě napadlo založit závod, který dostane zdejší lidi od řeky, kde u nás běhají nejčastěji, také do kopců. Vyrůstal jsem v hájence, a tak jsem se při vymýšlení názvu akce obrátil s radou na tatínka, jestli nezná nějaké legendy. Mezi hajnými se dřív o Pivoňovi u piva hodně vyprávělo, a tak padlo rozhodnutí, zasvětit mu náš běh,“ prozradil Jakub Keclík z pořádajícího zájmového sdružení Joggesko.

V centru závodu u hájenky Bílý dům v ulici Na Křižatkách bude dopoledne patřit dětem. Okolo 150 mladých nadějí se představí od 11 hodin na tratích rozdělených podle věkových kategorií. Nejmenší děti budou zdolávat 100 metrů, těm nejstarším se do cesty postaví 1200 metrů. Těšit se přitom mohou na atmosféru skutečného závodu s čísly, čipovou časomírou, medailí za účast i drobným dárkem.

Po vyhlášení přijde řada na dospělé, kteří vyrazí do terénu ve třech vlnách. Ve 13 hodin vyběhnou závodníci na nejdelší, 21kilometrovou distanci, jež zahrnuje 465 metrů převýšení. Ve 13,10 hodin je budou následovat běžci na střední, 10kilometrové trati a závěr obstarají borci na 5kilometrové trase. Organizátoři očekávají, že se zapojí až 250 běžců. Nejdelší trať je letos premiérově součástí Jihočeského běžeckého poháru, kompletní akce pak byla zařazena do letošního ročníku projektu Tipsport Sportuj s námi.

„Největší zájem momentálně evidujeme u nejdelší tratě. Shodně všechny provedou běžce zvlněným terénem s převahou lesních a zpevněných cest a s minimem asfaltu. Každý si na památku odnese dřevěnou medaili, pro ty nejlepší máme navíc připraveny dřevěné trofeje, balíčky se sušeným masem či knihy. Chybět nebude ani tombola, v níž bude hlavní cenou třídenní pobyt s polopenzí v lázních Vráž pro dvě osoby, zapůjčení vozu Toyota s plnou nádrží na víkend nebo domáci spotřebiče od firmy Leifheit,“ uvedl Jakub Keclík.