Při Trnava X-race bude opět v akci nejnáročnější vodní kanál Evropy

Kdo se pustí do vodního kanálu Trnávka, ten už musí něco umět. Foto: Trnava Xrace 2022

Na Vysočině si od pátku 26. května do neděle 28. května dají sraz vyznavači vodáckého sportu, jelikož se zde, na dohled od Santiniho klášterního komplexu v Želivě, uskuteční další ročník extrémního kajakářského slalomového závodu Trnava X-race. Akce je opět zařazena do projektu Tipsport Sportuj s námi.

O tom, že se nejedná rozhodně o nic pro nezkušené, svědčí, že dějištěm závodů je kanál s obtížností až WW IV – V, což je na vodácké stupnici označení pro velmi až mimořádně těžkou vodu. Ostatně, kanál Trnávka je považován za nejobtížnější umělou trať v Evropě a jednu z top na světě. Konání mezinárodních akcí zde brání pouze nedostatek vody. Tu dodává přehrada využívaná coby zásobárna pitné vody, a tedy není možné zajistit po nutnou dobu celého jednoho týdne tréninky.

„Stejně jako loni, i letos máme jak závodní program, tak možnost volného splutí. Očekáváme, že některou ze soutěžních disciplín, jimiž jsou fun slalom, sprint a kayak cross, si nenechá ujít 130 závodníků. Mimoto míváme do dvou stovek kajakářů na volné jízdy,“ prozradil David Felgr z pořádajícího sdružení Trnava X-race.

Společný program propukne už od pátečních 17 hodin, kdy bude do 19 hodin možnost volného splutí kanálu. Následovat bude společná grilovačka, kde přihlášení obdrží pivo a steak zdarma, a poté zábava s DJem, ale rovněž projekce filmů s vodáckou tématikou, které přihlásí příchozí do soutěže, z níž posléze hlasováním vzejde vítěz.

V sobotu je od 10 hodin na plánu fun slalom. Narozdíl od klasického slalomu v něm nejsou penalizovány doteky a závodníky čekají hned tři druhy překážek – tradiční povodné a protivodné branky, ale také bannery, jichž je třeba se dotknout. Následovat bude od 13,30 sprint, kdy je nutné trať zdolat co nejrychleji, a posléze od 16 hodin kayak cross, kdy v korytu současně bojují čtyři lodě. Právě toto odvětví se jako nová disciplína představí na olympijských hrách příští rok v Paříži.

„Večer proběhne vyhlášení, při němž se ti nejlepší dočkají diplomů, věcných cen, ale rovněž speciání edice piva TXR z klášterního pivovaru v Želivě, kde prochází rukama samotných mnichů. Následně bude navíc dražba kajaku a suchého obleku. Neděle pak ještě bude od 9 do 14 hodin ve znamení volného splouvání kanálu,“ uvedl David Felgr.