Projekt ČUS SPORTUJ S NÁMI pokračuje svým 2. ročníkem, s vyšším počtem akcí a novým hlavním partnerem – skupinou SYNOT

S výrazně navýšeným počtem 500 akcí a novým titulárním sponzorem, jímž se stala skupina Synot, pokračuje úspěšně 2. ročník projekt České unie sportu ČUS Sportuj s námi. Nový partner se představil na tiskové konferenci 24. září v Praze, kde se navíc rekapituloval průběh premiérového ročníku a hovořilo se také o dalších plánech a novinkách tohoto projektu.

Jakub Kohák

„Nechceme vymýšlet zbytečně žádné nové kampaně a soutěže, ale především pomáhat pořadatelům akcí, které jsou už zaběhnuté a mají tradici. Těm poskytujeme mediální, organizační i finanční podporu. Je to důležitá kapka v moři aktivit, aby co nejvíce lidí – a zejména dětí – u nás sportovalo. Jsme velice rádi, že skupina SYNOT, která už více než dvacet let podporuje sport v České republice významnými částkami, se zapojila také do projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI. Věříme, že s její podporou se nám podaří přitáhnout k jednotlivým závodům, turnajům a pochodům ještě víc veřejnosti a mládeže,“ ocenil účast nového hlavního partnera projektu předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Zatímco kalendář minulého ročníku ČUS SPORTUJ S NÁMI obsahoval 180 akcí, program na rok 2015 jich zahrnuje už 500. Jestliže se do nich při premiéře zapojilo celkem 167 279 sportovců (z toho 90 881 do osmnácti let) lze nyní předpokládat podstatný nárůst účastníků. Mimochodem – orientační náklady na uspořádané akce dosáhly 29 357 000 korun.

„Je třeba, aby docházelo ke zvyšování zájmu o sport ze strany veřejnosti a zejména mládeže. Statistiky poukazující na počty obézních lidí – a především dětí – v České republice jsou alarmující. Navíc považujeme za velmi důležitý také rozvoj regionálního sportu a skupina SYNOT se mu dlouhodobě věnuje. Rozhodli jsme se proto stát se hlavním partnerem projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI, který nabízí stovky nejrůznějších atraktivních soutěží a akcí, v nichž si každý vybere podle svého věku i zájmu,“ vysvětluje vzájemné spojení obou partnerů senátor a podnikatel Ivo Valenta.

Z 500 akcí, které zahrnuje „jízdní řád“ 2. ročníku projektu jich je nejvíc z atletiky – 147, sportovních dětských dnů je 63, fotbalových turnajů 49, turistických pochodů 48 a například cyklistických závodů 46. Zastoupeny jsou však i méně tradiční odvětví jako jóga, šachy, karate nebo kuželky. V rámci rozdělení jednotlivých aktivit podle jejich stáří vedou akce pořádané v rozmezí 6. až 30. ročník, jichž bylo 205. Primát vůbec nejstarší z nich získal „devadesátiletý“ Lesní běh v Písku.

„Po prvním ročníku se nám přihlásilo 850 pořadatelů, kteří usilovali o zařazení do našeho projektu. Z nich jsme vybrali 500 tak, aby byl výběr těchto aktivit multisportovní a aby byly  rovnoměrně zastoupeny všechny regiony České republiky. Každý podnik při tom musel splnit několik podmínek – být určen veřejnosti a zejména mládeži a obsahovat nabídku několika věkových i výkonnostních kategorií,“upřesňuje výběrová kritéria generální sekretář České unie sportu Jan Boháč a dodává: „Podpořit tak vysoký počet závodů a akcí si můžeme dovolit díky přízni našich partnerů – skupiny SYNOT, společnosti ČEPS, Českých drah, Českého olympijského výboru a mediálních partnerů.“

Neodmyslitelným patronem od samého počátku projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI je herec, režisér, bavič a vášnivý amatérský/profesionální (pozn. – nehodící se škrtněte) sportovec. Také on přišel mezi zástupce médií, aby je seznámil se svými výkony i výsledky, jichž v průběhu  projektu dosáhl.

„Na všech akcích, kterých se zúčastním, se snažím zapojit do soutěží. Ale nikdy nejdu naplno, protože bych je vyhrál a zkazil radost ostatním. A také chci vypadat dobře na fotografiích v cíli. Dá se proto říci, že svou účast poněkud ´šolichám´. Na otužileckém Memoriálu Alfréda Nikodéma jsem chtěl vlézt do Vltavy, i když mi v tom pořadatelé bránili, že nemám lékařskou prohlídku. Jenže začalo nepříjemně foukat. A umíte si představit, co by to udělal vítr s mým mokrým tělem? Byla tam taková zima, že i mikrofon jsem musel držet v čepici. Teď se chystám na Velkou Kunratickou. Kdysi jako mladík jsem tam skončil dvanáctý a také teď mám před sebou velkou výzvu v podobě sázky se třemi kamarády o velice hodnotnou cenu,“ popisuje svůj nejbližší sportovní cíl Jakub Kohák.

Konkrétní zkušenost ze spolupráce s organizátory projektu  ČUS SPORTUJ S NÁMI sdělil Jiří Tišer, pořadatel Spoke MTB maratonu horských kol v Kralovicích.„Pro nás je důležité, že jsme posílili finanční zázemí. Vstupem do projektu jsme se posunuli o úroveň výš. A k tomu ještě navíc dostáváme balíček služeb, jaký bychom sami nezvládli – mediální podporu, propagaci a účast patronů. S Evou Samkovou loni a s Jakubem Kohákem letos stoupla účast minimálně o dvacet procent.“