Putování Moravským Slováckem láká na pochod, vyjížďku i dobrodružství pro děti

Vřesovice v okrese Hodonín ožijí v sobotu 18. května čilým ruchem, jelikož se zde uskuteční 22. ročník turistického pochodu Putování Moravským Slováckem. Chybět pochopitelně nebude tradiční program v podobě poznávání malebné zalesněné krajiny Chřibů a letošní ročník navíc ozvláštní nový, napínavý program pro děti. Akce je součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

„Před rokem k nám dorazilo 284 pochodníků z 66 obcí, ale už jsme měli i kolem pěti stovek účastníků, tak uvidíme, jak to bude letos. Hodně totiž záleží na počasí, a to zatím vypadá vcelku příznivě, tak snad to vydrží. Každopádně u nás v obci a okolí bude co k vidění, jednak trasy vybíráme tak, že zavedou turisty na krásná místa, pak jsme v areálu Les Parku vymysleli nově program pro děti plný her a úkolů a v neposlední řadě si na své přijdou i milovníci vojenské historie, jelikož obecní úřad zároveň organizuje pietní akt se vzpomínkou na majora Leo Eckera a Slováckou brigádu, jehož součástí budou dobové rekonstrukce,“ nastínil Miroslav Vaculík.

Startovní centrum, kde se účastníci zaregistrují k pochodu, bude od 8 do 13 hodin v Komunitním centru ve Vřesovicích, cíl pak do 17 hodin tamtéž. Návštěvníci si mohou zvolit, zda Putování Moravským Slováckem absolvují pěšky či na kole. Chodce čekají distance od pěti do pětadvaceti kilometrů, cyklisty pak čtrnáct či pětačtyřicet kilometrů.

Děti do třinácti let, jež budou chtít absolvovat nejkratší trať vedoucí Les Parkem k Lesnímu baru a zpět, si u registrace vyzvednou hrací kartu a po absolvování úkolů se mohou těšit v cíli na odměnu. Terén je určený i pro rodiny s kočárky. Delší pěší varianty zavedou pochodníky třeba i na na horu sv. Klimenta, skalisko Kozel, zříceninu hradu Cimburk, ke Kazatelně, Koryčanské kapli či Zubkově studánce. Cyklisté se podívají při kratší variantě vyjížďky ke skalisku Kozel, studánce U Mísy a na Cimburk, při té delší dojedou přes Koryčany a Jestřabice až k větrnému Bukovanskému mlýnu a zpátky.

„V cíli si opět každý přijde na své. Pro děti, jež absolvují trasu plnou her, máme připraveny dárkové tašky plné dobrot, jakožto i medaile a diplomy. Ty dostanou po úspěšném absolvování rovněž dospělí. Navíc budeme vyhlašovat nejmladšího, nejstaršího a nejvzdálenějšího účastníka i nejpočetnější rodinu – ti obdrží věcné odměny. Na závěr pak budeme losovat tombolu, v níž je na tři sta cen, takže šance na výhru je rozhodně vysoká,“ usmíval se Miroslav Vaculík za pořádající Klub českých turistů, odbor Vřesovice.