Pyšelský kopeček hlásí velký zájem o osmdesátikilometrovou trať

Pyšelský kopeček nabídne osmdesátikilometrový UltraPUNKtrail, běhy na 21, 10 a 5 kilometrů i tři úrovně canicrossu. Foto: Pyšelský kopeček

Sobota 15. dubna se v Pyšelích na Benešovsku ponese v závodním duchu. Dvoutisícová obec přivítá osmý ročník běhu s názvem Pyšelský kopeček, v jehož rámci si mohou závodníci zvolit z celé řady tratí od nejdelšího UltraPUNKtrailu na 80 kilometrů až po nejkratší distanci na 5 kilometrů. Milovníci čtyřnohých mazlíčků ocení možnost zapojit se i se svým parťákem v rámci canicrossu.

„Bude to tentokrát hodně o odhodlání, celý pátek má propršet, a už když jsem se byl teď v týdenním předstihu v lese podívat, bylo místy bahna po kotníky. Určitě se tak hodí nepodcenit výběr obuvi. Předpověď se nám zatím podepisuje i na účasti, máme dosud nějakých 168 přihlášek, maximální kapacita přitom je 250 míst. Tradičně se nám ale několik desítek účastníků nahlásí až na místě, tak uvidíme. Za zmínku ovšem určitě stojí, že z dosud přihlášených je hned 70 borců na nejdelší trať,“ uvedl Peter Matisko z pořádající sportovní organizace Pyšelský kopeček.

V areálu startu na fotbalovém hřišti SK Pyšely bude rušno od sobotních časných ranních hodin – už na sedmou je plánovaný start UltraPUNKtrailu, v jehož rámci běžci urazí osmdesát kilometrů buď sólo nebo v rámci dvojčlenné štafety. Závodníky čeká téměř výhradně nezpevněný terén, na jedenadvacátém kilometru pak bude perlička, kdy budou vybíhat do kopce sjezdovku v Chotouni. Závod je jedním z mála na území České republiky, které zařadila mezinárodní organizace International Trail Running Association na listinu běhů, v nichž lze vybojovat kvalifikační body k účasti na Ultra-Trailu du Mont-Blanc.

Jelikož jde svou délkou o náročný závod, organizátoři zdůrazňují, aby si závodníci přibalili kromě kvalitní obuvi plně nabitý telefon, papírovou mapu či nahranou trasu v mobilu, doklad totožnosti, kartičku pojišťovny, izotermickou fólii a elastické obinadlo. Doporučené rovněž jsou čelovka, alespoň litr pití, nouzové jídlo, nepromokavé oblečení a peníze. Na trati sice bude sedm stanic s občerstvením pro závodníky zdarma, pokud by ovšem někdo běh nedokončil, může se hotovost hodit na vlak či taxi.

Po ranním úvodu budou v areálu startu následovat od 11 hodin dětské závody od 100 do 1500 metrů. Pak už přijde řada na dospělé. Ve 13,50 hodin odstartuje canicross na 21 a 10,5 kilometru, ve 14 hodin běh Pyšelský kopeček na 21 kilometrů, ve 14,10 hodin na 10,5 kilometru, ve 14,20 hodin canicross na 5 kilometrů a konečně ve 14,25 hodin Pyšelský kopeček na nejkratší vzdálenost 5 kilometrů.

„Pestrý program bude i v cíli, kde se moderování opět ujme Honza Smetana. Měl by i vyběhnout na desítku, ale uvidíme, je po operaci kolene. Mimoto bude v blocích po celý den bubenická show kapely Líšamani a posléze koncert reggae bandu. Každý po doběhu získá účastnickou medaili, ti nejlepší navíc diplomy a drobné odměny jako pivo či víno. O hodnotné ceny pak budeme losovat v tombole, tou asi největší je zapůjčení vozu za salonu Auto Opata s plnou nádrží na celý víkend,“ prozradil Peter Matisko.