Pyšelský kopeček prověří ultramaratonce i televizního moderátora Jana Smetanu

Pyšelský kopeček nabídne širokou škálu tratí pro všechny výkonnostní kategorie. Foto: Zonerama/Juroko

Obec Pyšely na Benešovsku bude v sobotu 9. dubna posedmé dějištěm trailového závodu Pyšelský kopeček. V jeho rámci si přijdou na své všechny výkonnostní kategorie od ultramaratonců, přes rekreační běžce, mládež a děti až po vyznavače canicrossu. Kvalitu akce dokazuje skutečnost, že byl na základě hlasování samotných sportovců v minulém roce oceněn titulem Běžecká perla Středočeského kraje a v celorepublikovém měřítku v této anketě dosáhl na třetí místo.

„Samozřejmě to pro nás je ocenění, jehož si vážíme, a současně motivace do další práce. Na začátku byl můj sen uspořádat vlastní závod, jelikož se sám rád účastním různých běhů aktivně. Následovaly dva roky příprav, než jsme prvně odstartovali – tehdy na krátkých tratích, dlouhé jsme přidali až časem. Od začátku jsme naopak zařadili canicross, protože sami máme pejsky a rádi s nimi běháme. Umístění v anketě bylo zároveň popravdě velkým překvapením. Vůbec jsem netušil, že jsme nominovaní, a tak jsem ani nikde nepropagoval naši akci, aby pro ni lidé hlasovali. Vše jsme zjistili až pár hodin před uzávěrkou a tím víc jsme byli nadšení,“ uvedl Peter Matisko z pořádající sportovní organizace Pyšelský kopeček.

Milovníci běhu ve volné přírodě – devadesát procent tratí totiž vede po lesních cestách – se budou scházet v prostoru startu v areálu hasičské zbrojnice Pyšely v sobotu od časného rána. Nejdelší, sedmasedmdesátikilometrová trasa neboli ultraPUNKtrail totiž odstartuje již v 7 hodin. Závodníkům bude v jejím rámci k dispozici sedm občerstvovacích stanic, organizátoři přesto apelují na běžce, aby nevyráželi bez nabitého telefonu, kartičky pojištěnce, občanského průkazu, izotermické fólie a elastického obinadla. Doporučují rovněž čelovku, alesoň litr pití, nouzové jídlo, dobré oblečení, trekové hole a dostatečnou hotovost pro případ nedokončení závodu.

„Náš ultraPUNKtrail je spolu s tratí Pyšelského kopečku na jedenadvacet kilometrů jedním z pouhých šesti závodů v České republice, které zařadila mezinárodní organizace International Trail Running Association na listinu běhů, v nichž lze vybojovat kvalifikační body k účasti na Ultra-Trailu du Mont-Blanc. Tento závod, měřící 172 kilometrů a převýšení 9400 metrů, je právem považován za nejnáročnější akci svého druhu v Evropě. Ani naši běžci nebudou mít snadné podmínky, do cesty se jim postaví mimo jiné i stále ještě vysněžená sjezdovka,“ vysvětlil Peter Matisko, proč se nevyplatí podcenit podmínky.

Zatímco ultramaratonci budou dávno v akci, zpestří program dne od 11 hodin dětské závody. Po jejich vyhlášení budou od 13,50 hodin v přibližně desetiminutových intervalech startovat běhy a závody v canicrossu na jedenadvacet, deset a půl a pět kilometrů. Tou dobou mikrofon odloží i tradiční moderátor akce známý z České televize, Jan Smetana, aby poměřil síly s ostatními na střední distanci.

„Těší nás, že Honza náš závod už považuje za takovou svou domovskou akci, čeká ho tak v sobotu vlastně dvojboj – práce i zábava. V průběhu dne budeme postupně odměňovat ty nejlepší, připraveny máme věcné ceny a každý také získá pamětní vyřezávanou medaili. Vrchol ovšem nastane při tombole, jelikož nám přijde jako pěkná motivace, že tak má vlastně na velkou výhru šanci každý, kdo běh absolvuje, a ne stále dokola jen úzká špička. Ve slosování budou zajímavé ceny jako hodinky Samsung Galaxy Watch nebo zapůjčení libovolného auta ze salonu Opata s plnou nádrží na celý víkend,“ popsal Peter Matisko.

Foto: Zonerama/Juroko