Řeka Bečva opět nabídne svou hladinu dračím lodím

Na řece Bečvě se pod pořadatelskou taktovkou Klubu vodních sportů Hranice a Českého svazu dračích lodí opět uskuteční každým rokem populárnější závod dračích lodí. Devátý ročník festivalu Hranice Dragons 2016, který je podruhé také mistrovstvím středních a základních škol, se koná ve dnech 16. až 18. června.

dračí lodě

Dvanáctimetrové lodě o hmotnosti čtvrt tuny s velkou dračí hlavou na přídi si to rozdají na dvousetmetrové trati ve čtyřech drahách. „Předpokládáme velký zájem, už teď evidujeme dvacet posádek ze středních a osm posádek ze základních škol. Vzhledem k tomu, že některé hranické školy se sportovní výukou mají zařazeno pádlování ve svých učebních osnovách, je zájem o tréninky značný. Nikdo nechce ponechat nic náhodě a každý pilně trénuje pod dozorem kormidelníka, jenž musí mít licenci pro jízdu na dračí lodi. Jde o závodníky, kteří předávají své zkušenosti z vrcholných závodů doma i ve světě. Většinou to jsou účastníci mistrovství světa a Evropy, kteří učí děti správnou techniku pádlování,“ upřesňuje předsedkyně KVS Hranice Šárka Dohnalová.

Závod dvacetičlenných školních posádek s bubeníkem je na pořadu ve čtvrtek 16. června od 8,30 do 14 hodin, s vyhlášením vítězů pořadatelé počítají ve 14,30 hodin. V lodi musí sedět smíšené posádky – u základních škol nejméně čtyři dívky, u středních škol minimálně šest. Loňská prvenství obhajuji ZŠ a MŠ Drahotuše a Gymnázium Hranice.

V sobotu 18. června jsou připraveny závody pro širokou veřejnost na dvou tratích – 200 a 1 400 m. Připraveny jsou závody v pěti kategoriích – pro firemní posádky, místní posádky, posádky, které se zúčastnily více než jednoho závodu seriálu mistrovství Českého svazu dračích lodí, posádky nejvyšší sportovní úrovně a pojede se také Pohár žen. Přihlásit je možné buď klasické obsazení 20 + 1 nebo poloviční 10 + 1. Rozjížďky, semifinálové a finálové jízdy se uskuteční v době od 9,30 do 18 hodin. Slavnostní vyhlášení výsledků bude trvat hodinu – od 18,30 do 19,30 hodin. O půl hodiny později začne tradiční Dragon party – diskotéka s bohatým občerstvením.

O zdárný průběh náročných dvoudenních závodů se postará desetičlenný organizační štáb a dalších 30 pořadatelů. Po celý den budou fungovat stánky s občerstvením. „Jako každý rok, i tentokrát úzce spolupracujeme s Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje, který zajišťuje bezpečnost při konání závodů. Předběžně jsme s nimi domluvili ukázku záchrany tonoucího – ne, že bychom něco podobného chtěli přivolat, ale prevence není nikdy dost,“ dodává Šárka Dohnalová.