Řeka Dyje ožije podvanácté Festivalem dračích lodí Znojmo

V areálu dračích a vodních sportů na Dyji pod Sedlešovickým mostem v blízkosti Louckého kláštera se od čtvrtka 26. až do soboty 28. září bude závodit na dračích lodích. V rámci dvanáctého ročníku Festivali dračích lodí Znojmo 2019 se bojovat o titul mistrů světa, vítězství ve sprinterském souboji gladiátorů či o nejoriginálnější dres.

Festival zahájí ve čtvrtek dobrodružné jízdy pro děti z mateřských škol a žáky prvního stupně základních škol. Do bojů o vítězství je přihlášeno devatenáct posádek. Novinkou letošního ročníku je seniorský víceboj.

„Nápad propojit ty nejmenší s aktivními seniory se nám moc líbil. Děti kromě jízdy na dračích lodích budou plnit úkoly přímo na vodě a ve volném čase jsou pro ně připraveny i suchozemské aktivity – skákací hrad, nafukovací skluzavka, malování na obličej či pohádkové představení Divadýlka Mrak. Starší účastníci budou nejen trénovat sehranost na lodích, ale hrát třeba pétanque. Dokonce přihlásili jednu posádku do sobotních závodů. Už se na to moc těším,“ prozrazuje prezident festivalu Petr Štěrba.

Páteční dopoledne se areál zaplní žáky druhého stupně základních škol a také středoškoláky. O nejrychlejší čas mezi „záklaďáky“ bude soupeřit osmnáct posádek. O Středoškolský pohár města Znojma si to rozdají čtyři týmy. Odpoledne je na programu Vodácký den pro rodiny s dětmi a veřejnost, pro které jsou připraveny různé aktivity na vodě i na břehu.

„Na pátek máme připravenu také novinku – závody benjamínků na minikajacích. Zdolávat dvě stě metrů dlouhou trať budou mít možnost všechny odvážné děti do dvanácti let,“ uvádí Petr Štěrba.

Hlavní část festivalu se uskuteční v sobotu. V 10 hodin odstartuje neoficiální mistrovství světa amatérských týmů. Diváci tak uvidí nejen účastníky reprezentující symbolicky evropské posádky z Francie, Finska, Anglie či Dánska, ale také z větších dálek – Japonska, Jamajky, Fiji nebo Severního pólu.

„Do bojů o mistrovský titul je přihlášeno třicet jedna družstev, což je maximální počet. Kromě vyhlášení šampionů v kategoriích ženy, mix a open ocení pořadatelé také tři posádky s nejoriginálnějším dresem reprezentující vybranou zemi,“ říká Petr Štěrba.

Sobotní sportovní část ukončí gladiátorský sprint na osvětlených dračích lodích. V průběhu dne vystoupí skupina historického šermu Albion, duo Arcona nebo cimbálovka Denár. Nebude chybět dračí vatra, ohňová show nebo dračí ohňostroj.