Řekli/Napsali

Sportuj s námi se rozjíždí. Kolik Čechů vstane z gauče?

1.9.2014   denik.cz   str. 00   Ostatní sporty

Praha – Eva Samková napřáhne a napálí míček do branky. Snowboardistce to jde s florbalovou holí perfektně, zato na bikera Jaroslava Kulhavého bavič Jakub Kohák rozverně křičí: „Neflákej to!“

Všichni tři se v pondělí sešli v tělocvičně na pražské Děkance, aby s dětmi podpořili projekt Sportuj s námi. „Pohyb je důležitý, bez něj jste ochuzení,“ vykládá Kohák. „Když jsem byl kluk, s kamarády jsem na Jižním Městě prolezl kdeco. Třeba rozestavěnou polikliniku, kde jsme si hráli na lupiče a četníky.“

Jak jsou na tom s pohybem dnešní děti? Bídně. Denně mu věnují zhruba 45 minut, zatímco ještě před dvaceti lety to bylo 180. „Sportuj s námi však není jen o dětech, chce být atraktivní pro všechny věkové skupiny,“ říká Jan Boháč, sekretář České unie sportu. „Letošní ročník je pilotní, do budoucna se ještě bude vyvíjet.“

Součástí projektu je 180 závodů a sportovních akcí po celé republice. Třeba legendární volejbalový turnaj v Dřevěnicích, cyklistický závod v Hradci Králové, dračí lodě v Chomutově či populární vánoční plavání ve Vltavě u Národního divadla.

„Chceme zvednout lidi z gauče. I ty, kteří nikdy nesportovali,“ říká sekretář Boháč. Pak si vzal mikrofon do ruky olympijský vítěz Kulhavý: „Dobrá myšlenka. Sport je správně zabitý čas.“

A ještě Samková: „Sport má jednu krásnou vlastnost – dokáže člověka vychovat. Proto je mezi sportovci tolik normálních lidí.“

„V Česku se pořádá spousta sportovních akcí, kterým chceme pomoct. Musíme to udělat, protože stát sport dlouho zanedbával. Což je paradox, protože pohyb drží lidi nad vodou,“ pravil Miroslav Jansta, šéf České unie sportu.

I on se smál u videa, jež natočila trojice Kohák, Samková, Kulhavý. Začíná to takhle: „trenér“ Kohák přijede na koloběžce na stadion a pošle sportovce ke švédským bednám. „Z vás něco bude,“ řekne spokojeně, když vidí, jak se Samková s Kulhavým potí.

Kolik Čechů se zpotí na akcích Sportuj s námi?“

URL| http://www.denik.cz/ostatni_sport/sportuj-s-nami-se-rozjizdi-kolik-cechu-vstane-z-gauce-20140901.html


Česká unie sportu vyzývá k pohybu. Představila nový projekt

1.9.2014   tyden.cz   str. 00   Sport
– red –

SPORTUJ S NÁMI! Tak zní název projektu, který připravila Česká unie sportu (ČUS) na podporu sportování široké veřejnosti. Cílem akce je motivovat lidi k aktivnímu zapojení do sportovních aktivit v mnohých, pestrých a přitažlivých, nejen soutěžních podobách.

Projekt je zaměřen zejména na sportovní a pohybové aktivity dětí a mládeže, ale také na generace dospělých a seniorů. Ukazuje, že sportování je zábavné, přínosné, poučné a přitažlivé pro každou věkovou skupinu a má pozitivní dopad pro fyzické i duševní zdraví lidí. Zároveň podporuje prohlubování sociálních kontaktů, morální hodnoty a silnou vůli člověka a vede k žádoucímu začleňování jedinců do společnosti. Na seznamu akcí jsou pečlivě vybrané sportovní události členských sportovních klubů a tělovýchovných jednot, národních sportovních svazů a partnerských sportovních organizací.

„Chceme tímto projektem zvednout děti a dospělé od televizí a počítačů a motivovat je k zapojení do sportovních aktivit a to nejen soutěžních jednorázových podobách, ale máme cíl je v rámci náborových akcí získat pro každodenní sportování, aby aktivně trávili svůj volný čas. Je potřeba společnost motivovat ke zdravému životnímu stylu, protože následky nedostatku pohybu a sportu jsou varující. Kromě velkých zdravotních problémů jde o závažné, sociálně nežádoucí a patologické jevy. Našim cílem je prostřednictvím projektu také zviditelnit práci dobrovolných trenérů, organizátorů a funkcionářů ve sportovním prostředí,“ vysvětluje záměry České unie sportu předseda Miroslava Jansta.

„Projekt obsahuje škálu soutěží, závodů, meetingů, memoriálů, utkání a dalších sportovních akcí, které svým rozsahem, dopadem a významem přesahují úzce lokální význam a je do nich zapojena sportovní veřejnost i diváci,“ popisuje akce zapojené v projektu generální sekretář České unie sportu Jan Boháč. „Do projektu jsou zařazeny ty akce, které prošly náročným sítem výběru řadou kritérií. Jedná se převážně o akce v regionech, různého sportovního zaměření. Jsou to jak podniky, které probíhají každoročně a mají ověřenou tradici, známou sportovní a společenskou úroveň, tak i akce, které takový potenciál teprve rozvíjejí. Důležití jsou samozřejmě i diváci, dodávají sportu tu správnou atmosféru. Čím více diváků začne sportovat s námi, tím lépe.“

„Jako síťový dopravce dokážeme přepravit účastníky sportovních akcí prakticky kamkoliv v republice. Spolupráci s Českou unií sportu proto vnímáme jako obchodní příležitost. Šanci získat nové cestující a motivovat ty stávající k častějšímu využívání veřejné dopravy,“ říká předseda Představenstva ČD, a.s., Daniel Kurucz a dodává: „Sportovcům i fanouškům nabízíme výhodné jízdné, třeba jízdenky pro skupiny nebo pro rodiny s dětmi. Chystáme věrnostní program pro pravidelné účastníky akcí projektu Sportuj s námi, kteří budou využívat naše služby. Dalším bonusem pro cestující ČD může být u vybraných akcí sleva na startovném a podobně. V rámci spolupráce s Českou unií sportu budeme aktivně nabízet také naši In Kartu.“ Podle Daniela Kurucze je ale důležité i to, že jako národní dopravce podpoří České dráhy život v obcích a v regionech, kde zajišťují v rámci objednávky krajů dopravní obslužnost.

Miroslav Jansta je novou formou spolupráce s ČD velmi potěšen: „Je skvělé, že státní firma jde příkladem jiným společnostem v široké podpoře téměř stovky akcí, které se konají po celé republice. Pro sportovní prostředí je to dobrá zpráva a znamená další zásadní krok ke zlepšení aktivit směrem k široké veřejnosti.

Do projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI je v roce 2014 zapojeno 180 vybraných sportovních klubů, tělovýchovných jednot a jejich sportovních akcí. Každoročně se do akcí může zapojit 150 000 až 200 000 sportovních příznivců.

Patrony projektu jsou olympijští vítězové Eva Samková a Jaroslav Kulhavý a muž mnoha tváří a nadšený sportovec Jakub Kohák.

URL| http://www.tyden.cz/rubriky/sport/ceska-unie-sportu-vyzyva-k-pohybu-predstavila-novy-projekt_316984.html


Samková poprvé posílala bikery do boje

1.9.2014   Sport   str. 15   Rallye
(nit)

OLYMPIJSKÁ ŠAMPIONKA VE SNOWBOARDCROSSU PODPOŘILA CYKLISTICKÝ MARATON

Snowboardistka Eva Samková pomáhá zvednout lidi z gaučů. Olympijská šampionka je patronkou projektu České unie sportu „ČUS Sportuj s námi“ a jako MTB cyklomaratonu v Kralovicích. KRALOVICE/PRAHA – Čtyři sta sedmdesát závodníků, z toho sto dětí, čekalo na startu na její výstřel. „Nikdy předtím jsem ještě žádné závody nestartovala a ani nedržela v ruce pistoli,“ smála se Samková. „Tahle byla naštěstí malá a snadno se ovládala. Startovala jsem čtyři dětské a tři dospělácké kategorie. Všechny výstřely se mi podařily až na jeden, protože mi zrovna došly náboje – kapsle.“

Tradiční závod na horských kolech nabídl účastníkům okruhy dlouhé 25, 38 a 70 kilometrů, děti jezdily na okruzích v prostoru startu a cíle. Na cyklisty čekal náročný výjezd od řeky Střely z města Plasy a v závěru jim dala pořádně zabrat Potvorská hora s kluzkým terénem plným kořenů.

„Atmosféra byla skvělá, zúčastnilo se hodně závodníků všech věkových kategorií. Hlavně děti byly nadšené, že si mohou zasoutěžit. Některé na startu sice trochu plakaly, ale s pomocí rodičů nakonec vše zvládly,“ líčila Samková.

Olympijská vítězka ze Soči musela minulou sezonu ukončit předčasně kvůli zlomenině kotníku. V současnosti už je v plném tréninku na novou zimu, ale zároveň se aktivně účastní projektu, který má lidi motivovat ke sportu.

„Líbí se mi, když lidé sportují a zúčastňují se akcí, při nichž si mohou nejen změřit síly, ale také se pobavit a užít si dobré nálady,“ říká Samková. „Mou první akcí v projektu Sportuj s námi byla Volejbalová Dřevěnice. Volejbal moc neumím, v přípravě zkoušíme jen beach, ale moji rodiče se mu věnují a dokonce pořádají malý turnaj. Kralovice byly zase cílem vyznavačů cyklistiky a tenhle sport je můj oblíbený.“


Sport i divoká noc. Taková byla 61. Volejbalová Dřevěnice

11.8.2014   zpravy.rozhlas.cz   str. 00   / ostatnidiscipliny
Petr Kadeřábek,Vojtěch Man

Volejbalová Dřevěnice zakončila včera už svůj 61. ročník. Letos se během dvou víkendů sjelo do vísky nedaleko Jičína na 1500 vyznavačů sportu pod vysokou sítí, kteří navázali na tradici, kterou začátkem padesátých let založila parta nadšenců.

„Jsem spokojen, že má Dřevěnice stále pojem,“ říká finalista prvního a vítěz druhého ročníku Jan Bachtík, kterého i v jedenaosmdesáti letech stále Dřevěnice přitahuje svou neopakovatelnou atmosférou.Podobně jsou na tom i jeho nástupci „Na prvním místě mám kolektiv a pak volejbal. Ale oboje se dá skloubit dohromady a je to dobré,“ přizvává Klára, jedna z účastnic letošního ročníku, která v Dřevěnici strávila celý víkend.Užila si i pověstnou dřevěnickou noc. „Nikdy se tu nespí, takže je noc pověstná právem. Rozhlas při budíčku je nepříjemný. A pán, co to hlásí… Nemám ho ráda,“ směje se volejbalistka. I ji vzbudili pořadatelé brzy ráno rozhlasem v areálu.Organizátoři připravili kromě dokonalé organizace i milé překvapení. Volejbalová Dřevěnice totiž byla zařazena do projektu Sportuj s námi, kterým České unie sportu podporuje sportovní akce určené široké veřejnosti. Volejbalisty přijela podpořit patronka projektu olympijská vítězka Eva Samková.„S volejbalem jsem na tom špatně. Hráli jsme ho na gymplu, ale teď jsme hráli beachvolejbal na soustředění. Je to sranda i docela makačka, takže k němu možná časem dospěju, ale zatím není čas,“ vysvětluje snowboardistka, která možná za pár let zavítá do Dřevěnice i jako hráčka. Podle všech zúčastněných se bude tradiční turnaj pořádat minimálně do stého ročníku.Dřevěnice dýchá volejbalem už více než 60 letNa volejbalový turnaj do Dřevěnice dorazí i snowboardcrossařka Eva Samková V Dřevěnici vyvrcholí 61. ročník tradičního volejbalového turnaje

URL| http://www.rozhlas.cz/_zprava/1383332