REPORTÁŽ: Velká cena Monaka – vyhráli reprezentanti, potlesk však zaslouží i ctihodní kmeti

Velká cena Monaka Jasná obloha a vůně lesa přivítaly dopoledne v neděli 19. října ve Slatiňanech 196 nadšenců, kteří přišli změřit síly na jednom z nejnáročnějších běžeckých okruhů na Chrudimsku. Klikatá lesní trasa plá klesání i prudkých stoupání s celkovým převýšením 200 metrů nese právem jméno Velká cena Monaka. Stejně jako její automobilová kolegyně v Monackém knížectví nepustila ani tentokrát nikoho zadarmo do cíle a řádně potrápila nohy a plíce i všech trénovaných vytrvalců.

A protože je trasa svou náročností mezi běžci proslulá, přijíždí si na ni ověřit svou fyzičku také mnozí čeští atletičtí reprezentanti. Ani letošní, už 35. ročník nebyl výjimkou.

Kolem desáté hodiny bylo v místě startu u restaurace Monaco rušno. Téměř dvě stě účastníků se zde sešlo, aby pokořilo 391 metru vysoký kopec Hůra. „Rekordy tratě sice nepadly, ale i tak jsme viděli vynikající sportovní výkony na tratích o délkách tři, šest a deset kilometrů. V hlavní soutěži se registrovalo 133 běžců, na kratší trasu jich pak vyběhlo 63. Nejrychleji se náročným okruhem prohnal právě reprezentant České republiky v atletice Lukáš Gdula v čase 34:36 minuty. V kategorii žen si s tratí nejlépe poradila další česká reprezentantka v atletice Táňa Metelková v čase 38:06 minuty,“ popisuje průběh závodu hlavní rozhodčí Jan Zajíc z pořádajícího Klubu rekreačních běžců Chrudim.

Velká cena Monaka Velká cena Monaka Velká cena Monaka Velká cena Monaka

Velká cena Monaka však není pouze akcí určenou pro mladší ročníky. Na start se totiž postavili také čtyři veteráni v kategorii nad 75 let, jež vedl František Tomášek v úctyhodném věku 89 let! Trať úspěšně zdolal a dokonce ukázal záda některým mladším soupeřům.

Nejúspěšnější sportovci v každé kategorii získali zajímavé věcné ceny, všichni si přitom na památku odnesli také diplom a účastnickou medaili. Nejrychlejší závodník navíc ještě obdržel zvláštní medaili jubilejního 35. ročníku Velké ceny Monaka.

Kompletní výsledky naleznete  na http://krb.hyperlink.cz/35-VCM.htm