REPORTÁŽ: 5. Karlovský duatlon: Běžkařská dráha v centru města, náročný sjezd a dlouhý ohňostroj

5. Karlovský duatlonKdyž do moravskoslezského města Bruntálu vjela nákladní auta naložená sněhem, místní obyvatelé už věděli, že se chystá 5. Karlovský duatlon, unikátní kombinace dvou disciplín – běhu na lyžích a obřího slalomu. Organizátoři navezli do středu města sto dvacet kubických metrů sněhu, aby se malebné náměstí Míru proměnilo na jeden večer ve stopadesátimetrový běžkařský okruh.

V pátek 13. února na originální běžkařskou trať vyrazilo jedenatřicet nadšenců, kteří se utkali před zraky fandících diváků v úvodním měření sil – sprintu na běžkách. A atmosféra tohoto sportovního klání byla skvělá. Nejrychleji zasprintoval v centru města Luboš Ritnošík v čase 1:04 min (3 kola) za ženy Martina Faková v čase 00:54 min. Bojovné výkony běžkařů různých věkových skupin navíc doprovázela zvučná muzika místního rádia a na závěr večera se nad Bruntálem rozzářil nečekaně dlouhý ohňostroj.

Karlovský duatlon však má dvě části, a tak se v sobotu 14. února přesunula pozornost diváků i účastníků, jejichž počet se v porovnání s prvním dnem zdvojnásobil, k obřímu slalomu. Ten se uskutečnil v nedalekém lyžařském areálu Ski Karlov, kde všechny aktéry přivítala blankytně modrá obloha. Mezi branky 750 metrů dlouhé tratě se spustilo 65 sjezdařů, z nichž nejmladšímu byly pouhé čtyři a půl, zatímco nejstaršímu účastníkovi 67 let, nejrychleji kopec zdolal Víťa Měrka za 35:09 sekundy.

Karlovský duatlon Karlovský duatlon5. Karlovský duatlon 5. Karlovský duatlon 5. Karlovský duatlon 5. Karlovský duatlon

Na každou z disciplín se závodníci mohli zapsat zvlášť, nebo je absolvovat obě dvě. Jedině tak mohli být klasifikováni v celkových výsledcích 5. Karlovského duatlonu. Pořadí při tom určoval součet umístění v obou dílčích disciplínách. Statečných „obojživelníků“ bylo nakonec dvaadvacet, celkovým vítězem v kategorii muži se stal Víťa Měrka, v ženách zabodovala opět Martina Faková. Aby se zapojilo co nejvíce mladých závodníků, byla akce současně přeborem bruntálských škol. Tuto trofej vyhrálo Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál, které do boje vyslalo nejvíce žáků. Ti si při slavnostním vyhlášení smlsli na vítězné ceně, jíž byl velký dort. U předávání diplomů a věcných cen nejúspěšnějším závodníkům nechyběl ani maskot lyžařského areálu Ski Karlov – ježek Kája.

S průběhem akce jsem spokojený. Velice mě těší, že se po roční odmlce první část duatlonu vrátila zpátky do centra města. Také jsem moc rád, že se do závodů hlásí stále více mladých sportovců, kteří mají příležitost reprezentovat svou školu,“ pochvaluje si organizátor závodu Marek Vágner.