REPORTÁŽ: 64. Volejbalovou Dřevěnici postrašila čertovská veselka – účastníkům však pohodu nevzala

První hrací víkend 64. ročníku Volejbalové Dřevěnice si pořadatelé i hráči z dvaadevadesát zúčastněných družstev náramně pochvalovali. Spokojen s průběhem byl i předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta, který dokonce uvažoval o startu v kategorii veteránů v dresu Nemilosrdné fronty, ale nakonec musel odcestovat do Vídně za povinnostmi na světový šampionát v beachvolejbalu.

Týden poté 12. a 13. srpna však mohlo být všechno jinak. Vpředvečer úvodního dne se totiž ženili čerti a z bouřkové oblohy se valily nekonečné provazce vody. „Na kurtech jí ležely tři centimetry, až jsme se báli, že neodteče a bude se u nás hrát vodní pólo. Jenže dřevěnická antuka nakonec všechnu vodu do rána vypila a o zbytek se postarali naši šikovní chlapi,“ popsal dramatickou situaci Václav Nidrle, zástupce ředitele největšího volejbalového turnaje v České republice.

Navzdory černým mrakům a lijáku však zůstali „Dřevěnici“ věrní i její účastníci. V pátek večer – už za mnohem mírnějšího deště – stálo na louce vedle kurtů sedm desítek stanů a ráno přibyla stovka dalších. Volejbalová pouť tak mohla naplno propuknout. A po dobu celého víkendu už na deset antukových kurtů v Dřevěnici, ani na další dva v sousední Radimi, v průběhu střetnutí nespadla ani jediná kapka! Déšť si rozumně počkal až do nedělní 20. hodiny, kdy už byly rozdány ceny nejlepším družstvům.

V sobotu byly na pořadu v mužské i ženské kategorii duely výkonnostních soutěží, v nichž změřili síly účastníci krajských, městských a okresních soutěží. Ženských týmů se přihlásilo 33, mužských 36. Ideální počet umožnil všem aktérům dostatečné zápasové vyžití. A když se zhruba kolem 22. hodiny večerní program naplnil, mohli pořadatelé vyhlásit vítěze. Mužský turnaj vyhráli hráči pražského celku VK Žižka A, mezi ženami dominoval také výběr z pražských Nuslí vystupující pod názvem Kozy ven.

Neděle patřila populárním mixům a otevřenému turnaji družstev mužů všech soutěží či neregistrovaných. Smíšený turnaj je při Volejbalové Dřevěnici už tradičně nejpočetněji obsazený a také tentokrát do něj vstoupilo 43 týmů. Jejich pozoruhodná jména svědčí o recesistické invenci jejich člen ů – jen namátkou: Malí s malýma, Alfovo erotické hračky, Černý kačátko, Genetický experiment, Nejkulaťovalinkatější, Nakládaná žízeň, Spáči, Péče o prsa, Papánci, Hroši, Černý kafíčko, Kameníci a spousta dalších nezvyklých názvů.

V kategorii mixů, v nichž nastupovali čtyři muži a dvě ženy – i když například poměr aktérů v barvách německého Strausbergu byl pět žen a jeden muž (!), zvítězilo družstvo Kati papír. Otevřený turnaj mužů absolvovalo šest celků a nejúspěšnější v něm byla turnovská sestava Mašov náves.

V průběhu obou srpnových víkendů se na 64. Volejbalové Dřevěnici představilo 1 500 hráčů a hráček.