REPORTÁŽ: 66. Volejbalová Dřevěnice ve znamení deště – přesto se opět vydařila

Účastníci 66. Volejbalové Dřevěnice měli tentokrát nepříjemného soupeře navíc – déšť. Ačkoli dlouhé týdny se vesničce na Jičínsku kapky vyhýbaly, v obou sobotních termínech jich napadalo na antukové kurty bezpočet. Přesto však nakonec stateční účastníci nejpopulárnějšího turnaje v České republice nad nepřízní přírody zvítězili. Mokré míče, vlhké dlaně, občas se smekající povrch a zejména neustálé přívaly vody ze zatažené oblohy kouzlo legendární akci neubraly a okolo 1 300 aktérů její zápasový program – byť často zkrácený na jeden set – naplnilo.

Za vytrvalost a nasazení všem pořadatelům i aktivním účastníkům letošní 66. Volejbalové Dřevěnice patří velké uznání.

V úvodním hracím víkendu 3. a 4. srpna byla tradičně nejsledovanější elitní kategorie mužů, Představilo se v ní patnáct týmů a po oba dny byl k vidění výborný volejbal. Na kurtech se představily mnohé současné i nedávné hvězdy českého volejbalu – Štokr, Holubec, Staněk, Křesťan, Demar, Hýský či Král. Do finále postoupil nakonec výběr „domácího“ Holzthermu Dřevěnice, ale během dramatického utkání za přítomnosti kamer České televize byli ovšem fanoušci spíše na straně soupeře – celku Procarosa.

Před zraky předsedy Českého volejbalového svazu Marka Pakosty Holztherm zvítězil 2:0. Jeho silnou sestavu tvořili sestavě M. Záveský (ČZU Praha), F. Záveský (Kladno), M. Démar (Tours – Francie), L. Démar (Nantes – Francie), Šulc (Lvi Praha), Kuchař (Příbram), Šotola (České Budějovice), Macalík (Dobřislavice), Brabec (Plzeň), Pavelka (Lvi Praha), Kovařík (Lvi Praha) a Novák (České Budějovice).

V kategorii žen, účastnic národní ligy a extraligy, nastoupilo deset družstev a ve finálovém duelu byl úspěšnější Hronov, který porazil Dobřichovice. Nejlepším hráčem byl vyhodnocen nahrávač vítězů Matyáš Demar, za nejlepší volejbalistku byla vybrána hronovská Kristýna Kukrálová.

„V prvním víkendu nastoupilo v Dřevěnici 85 týmů, což představuje zhruba 680 aktivních volejbalistů. Sobotní večer však představoval především boj bojem hráčů i pořadatelů s počasím. Posledních šest týdnů v oblasti prakticky nepršelo a paradoxně intenzivní přeháňka těsně před setměním se postarala o to, že se o konečném pořadí v mládežnických kategoriích a veteránech se muselo ´stříhat´,ˇ řekl Václav Nidrle, sportovní ředitel turnaje.

V pořadí 66. Volejbalová Dřevěnice poté pokračovala o víkendu 10. a 11. srpna. V sobotu dopoledne se však šedivé nebe protrhlo a celý areál zkrápěl vytrvalý déšť. Volnou soutěž rozehrálo 76 týmů – 37 ženských a 39 mužských. V průběhu celého dne tak čekala všechny statečné účastníky náročná prověrka.

Vzhledem k nepřízni počasí a přestávkám se soutěž protahovala a organizátoři proto museli aktuálně reagovat. Ze základních skupin postupovali pouze vítězové a zápasy se hrály na jeden set. Závěrečná utkání se tradičně konala za umělého osvětlení a ve skvělé divácké atmosféře. Mezi ženskými celky bylo pořadí: 1. Chaba, 2. Těžko říct, 3. Pijem vše. V kategorii mužů: 1. Sokol Sklenařice, 2. Tým snů, 3. Lipský kolo.

Tečku za bohatým volejbalovým programem udělala nedělní soutěž smíšených družstev, jichž se přihlásilo 54 (4 muži, 2 ženy). To už i počasí ukázalo svou přívětivou tvář a v ideálním podmínkách byly k vidění zajímavé a dramatické souboje pod vysokou sítí. Konečné pořadí mixů: 1. Káti papír, 2. Pedokníři, 3. Valmezáci.