REPORTÁŽ: Á hop – přes dvě stovky dětí létaly ve Střešovicích vzduchem

V neděli 17. listopadu se ve sportovní hale TJ Tatran Střešovice v Praze 6 uskutečnil čtvrtý ročník závodů družstev ve skocích z malé trampolíny nazvaný Á hop. Do závodů otevřených všem oddílům zabývajícím se teamgymem nebo gymnastikou se zapojilo osm sportovních klubů a přes dvě stovky akrobatů ve věku od čtyř do šestnácti let.

„Uspořádat akci ve sportovní hale na Tatranu byla dobrá volba. Větší prostory jak pro závodníky, včetně zázemí a místa pro rozcvičování, ale také větší tribuna pro diváky, daly závodům celkově vyšší kvalitu,“ zhodnotila hlavní organizátorka Gabriela Machová ze Sportovního klubu GymSport Praha.

Soutěžilo celkem třicet pět družstev z osmi sportovních klubů včetně domácího gymnastického oddílu. „Vytvoření kategorie trojic se ukázalo jako dobrá strategie. V týmu, kde někdo onemocněl, se mohly seskupit závodní týmy jinak a soutěžilo tak více dětí. Jedna třetina družstev z celkového počtu pak soutěžila právě v triích,“ uvedla Gabriela Machová.

Pro gymnasty byly připraveny dvě soutěže. Závod složený ze skoků z malé trampolíny a akrobacie na pružném pásu a závod, v němž týmy soutěžily pouze ve skocích z malé trampolínky. Samostatný závod ve skocích byl zařazen kvůli nejmenším účastníkům, kteří s teamgymem teprve začínají. Nejúspěšnějším oddílem se stal Gym Dobřichovice, druhá skončila TJ Avia Čakovice a třetí místo obsadil pořádající oddíl Gym Sport.

V nejmladší kategorii dětí do šesti let pořadatelé ocenili všechny aktéry diplomem a medailí. Ve vyšších kategoriích byli vyhlášeni vždy tři nejlepší aktéři, kteří si odnesli medaile, diplomy a drobné ceny jako hračky, švihadla či kosmetiku.

„Výkonnost v teamgymu jde rok od roku nahoru a ruku v ruce s vývojem nářadí. Nicméně na rozdíl od zahraničí je to stále u nás sport hlavně pro dívky, i když tentokrát byli v hale k vidění také chlapci. Na trampolínách jde hlavně o odrazovou sílu, tak věřím, že si teamgym časem najde oblibu u většího počtu chlapců,“ řekla na závěr Gabriela Machová.