REPORTÁŽ: Á hop – soutěž ve skocích na malých trampolínách se těšila velkému zájmu

V neděli 18. listopadu praskala tělocvična Základní školy Červený vrch na Praze 6 ve švech. Uskutečnil se zde třetí ročník závodů družstev ve skocích z malé trampolíny nazvaný Á hop. Celorepublikový závod byl otevřený všem oddílům zabývajícím se teamgymem nebo gymnastikou.

„V předchozích ročnících se do akce zapojovalo průměrně dvacet družstev, což bylo přibližně 200 závodníků, a téměř stejný počet diváků. Letos soutěžil rekordní počet 39 týmů, které v průměru tvořilo sedm dětí. Z celkového počtu 292 účastníků byli nejmladší narozeni roku 2013, nejstarší v roce 2002. Tělocvična tak celý den byla zcela zaplněná sportovci a i diváky. Přiznám se, že to tentokrát, a nejen organizačně, bylo dost náročné,“ sdělila hlavní organizátorka Gabriela Machová ze Sportovního klubu GymSport Praha.

Minimálně šesti až dvanáctičlenné týmy dětí od čtyř do šestnácti let byly rozděleny do sedmi věkových kategorií, pro které organizátoři připravili dvě soutěže. Závod složený ze skoků z malé trampolíny a akrobacie na pružném pásu byl určen pro zkušenější gymnasty. Nejmladší kategorie 4 až 7 let závodila pouze ve skocích z malé trampolínky.

„Teamgymový dvojboj, jak se soutěž dvou disciplín jmenuje, měl ještě dvě varianty – skoky s nářadím (švédská bedna) a bez nářadí (přímé skoky a salta). Viděli jsme i několik salt s obraty.  Druhou disciplínou byl airtrack, v němž závodníci předváděli akrobatické řady, tj. spojení několika akrobatických prvků. Opět nechyběla salta, přemety, a tzv. fliky,“ komentovala průběh Gabriela Machová.

Do závodů se zapojilo jedenáct tělovýchovných jednot nejen z Prahy. Nejvzdálenější družstva přijela z Bělé pod Bezdězem (Klub gymnastiky), Plzně (SVČ Radovánek) či Kadaně (DDM). Dalšími účastníky byly: TVT Motion Mnichovice, TJ Sokol Vyšehrad, Gym Dobřichovice, TJ Tourist Říčany, TJ Avia Čakovice, Gymclub Reda, TJ Sokol Řeporyje a pořadatelský oddíl SK GymSport Praha. Nejúspěšnějším klubem se stal Gym Dobřichovice.

Teamgym je v České republice doménou žen, naopak ve Skandinávii, kde tento sport vznikl, se mu ve velké míře věnují muži. „Letošní ročník nám ukázal, jaký je o akci velký zájem. Proto jsme s kolegy z oddílu, ale i z ostatních klubů začali uvažovat o přesunu akce do větších prostorů, abychom nemuseli zájemce odmítat a naopak jim přichystat kvalitní akci a adekvátní prostředí,“ doplnila Gabriela Machová.