REPORTÁŽ: Adamovský sprint nalákal do rodiny orientačních běžců novou krev

Neděle 3. března přinesla do čtyřapůltisícového Adamova v okrese Blansko jarní počasí a také další ze závodů Brněnské zimní ligy v orientačním běhu – Adamovský sprint. Jeho druhého ročníku, organizovaného mimo jiné u příležitosti šedesáti let od povýšení Adamova na město, se zúčastnilo napříč kategoriemi 250 vyznavačů orientačního běhu. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

Podmínky byly skutečně příznivé, po zimě ani stopy, bylo pěkně a polojasno. Celkově i díky tomu dorazilo víc lidí než před rokem, obzvlášť obsazená byla začátečnická kategorie. Nováčci jsou skupinou, na kterou jsme cílili, a těší nás, že využili příležitosti a přišli si vyzkoušet orientační běh. Hezké počasí přitáhlo také rodiny s dětmi a samozřejmě ostřílené sportovce. Celkově byla výtečná atmosféra, k níž přispělo i vtipné glosování průběhu závodu v podání nestora orientačního běhu v Adamově a vášnivého lyžaře Antonína Věžníka,“ uvedl Petr Matula z pořádajícího Oddílu orientačního běhu Spartak Adamov.

První borec s mapkou vyrazil na trasu ze startovního centra na hřišti u Základní školy Ronovská v Adamově ve 14 hodin. Organizátoři připravili zvlášť trasy pro muže, ženy, žáky, začátečníky a veterány a také zjednodušenou pro děti do 10 let v doprovodu rodičů. Ty vedly stejně jako před rokem členitým terénem na sídlišti Ptačina.

Při koncipování tratí je třeba mít na zřeteli řadu aspektů, lišit se budou pochopitelně ty pro zkušené závodníky a začátečníky. Také je třeba přemýšlet nad postupy, které budou účastníci volit, aby oběhli všechny kontroly. Naštěstí mám už s trasováním zkušenost nějakých dvacet, třicet let, takže to šlo hladce, byť bylo třeba vymyslet něco nového, aby to nebyl stejný závod jako loni,“ vysvětlil trasér Jiří Procházka.

Účastníci skutečně jeho snahu ocenili, organizátorům se sešly samé kladné ohlasy. Jediné, co tedy průběh zkomplikovalo, byl výpadek časomíry. Na základě GPS údajů od jednotlivých závodníků se podařilo výsledky dodatečně zpracovat, což si ovšem vyžádalo více času, proto proběhne definitivní vyhlášení vítězů výjimečně až v rámci nadcházejícího závodu Brněnské zimní ligy 10. března v Bílovicích nad Svitavou.

Kompletní výsledky: oris.orientacnisporty.cz