REPORTÁŽ: Adrenalinový sjezd pražského potoka Botič si nenechalo ujít přes 800 vodáků

V neděli 23. října se zvedla stavidla hostivařské přehrady, a tak si milovníci kanoistiky a pádlování mohli naplno vychutnat sjezd pražského potoku Botič. Uskutečnil se zde již 32. ročník populární adrenalinové akce Rio Botičo, která je zařazena do projektu ČUS Sportuj s námi a podporovaná společností Pražská teplárenská.

Rio Botič

„Do řečiště Botiče se ve dvou vlnách pustilo přes 800 vodáků, což znamenalo 500 – 600 lodí různých druhů i velikostí. Ti, co vypluli o půl desáté, měli chladno, ale krásně. Druhá vlna na tom byla poněkud hůře – počasí bylo dost chladné, ale pro vodáky stále přijatelné,“ uvedl jeden z organizátorů této recesistické akce Jan Šup z TJ Kotva Braník.

Botič bývá sjízdný pouze jednou za rok, a tak je jeho splutí vyhledávanou událostí nejen pro vyznavače vodáctví, ale je to i zajímavá podívaná pro diváky. Hned na začátku toku vede z přepouštěcího jezírka roura o šířce dva metry. „Tímto potrubí není nutné projet, je určené jen pro odvážné vodáky. Asi polovina lodí, která se do roury pustila, se v ní také převrátila. V celém průběhu tratě byly překážky různé obtížnosti – například nízké lávky a mostky, několik jezů a tunelů,“ popsal úskalí sjezdu Botiče Jan Šup.

Délka celé vodní trasy měřila přes 13 kilometrů a s jednou výjimkou ji všichni účastníci zvládli. „Cestou jsem potkal jen jeden rozpáraný nafukovací člun, který už v plavbě nemohl pokračovat, ale jinak předpokládám, že všichni dopluli až na konec. Závěrečný tunel před ústím do Vltavy měřící necelých osm set metrů, kde je absolutní tma a řada zatáček, je tak neuvěřitelným zážitkem, který si nikdo dobrovolně nenechá ujít,“ doplnil Jan Šup.