REPORTÁŽ: Ani mohutný liják nezastavil mladé orientační běžce v Beskydském Azimutu mládeže

Ačkoliv předpověď meteorologů na středu 21. září nevěstila nic dobrého a kolem 11. hodiny dopoledne se skutečně přihnala silná průtrž mračen, 41. ročníku Beskydského Azimutu mládeže v orientačním běhu to nijak neublížilo. Naopak – pořadatelé zaregistrovali dokonce rekordní účast 1 715 školáků prvních až pátých tříd ze základních škol z Třince a přilehlého okolí.

azimut

Největší mládežnickou akci mladých orientačních běžců v České republice každoročně pořádá oddíl orientačního běhu Tělovýchovné jednoty TŽ Třinec. Také v tomto roce zaplnily třinecký lesopark zástupci dvaceti základních škol. Kromě pravidelných účastníků z Třince,  Vendryně, Bystřice, Nýdku, Koňské, Kanady, Košařisek, Návsi, Oldřichovic, Milíkova, Hrádku a dalších škol okolních obcí přibyl letos nováček ze ZŠ Osůvky v Třinci.

„Přiznám se, že kvůli počasí jsem měla obavy, kolik dorazí dětí a jak se akce vydaří. Naštěstí do 11 hodin obloha vydržela, a tak většina závodu proběhla bez problémů. Někteří žáci však zmokli a dokonce se jim rozmočily papírové průkazky se zaznamenanými kontrolami. Ty teď musíme poněkud složitěji zpracovávat,“ popsala průběh ředitelka závodu Anna Gavendová.

Centrem závodu byl Městský stadion v Třinci, odkud žáci v 8,30 hodin vyběhli s mapami v rukou na jednotlivé trasy. Účastníci byli rozděleni do šesti kategorií – vždy chlapci a dívky z 1. třídy, poté z 2. a 3. třídy a nakonec ze 4. a 5. třídy.

„Nejpočetnější zastoupení měla Základní škola Slezská v Třinci, která vyslala 271 žáků, Základní školu Dany a Emila Zátopkových v Třinci reprezentovalo 191 orientačních běžců. Nejen v lesoparku, ale i na Městském stadionu panovala skvělá atmosféra. Konaly se tam zrovna okresní žákovské závody v atletice, a tak naši malí školáci, kteří čekali na start nebo naopak doběhli, atlety mohutně povzbuzovali,“ uvedla Anna Gavendová.

Zúčastněné základní školy byly klasifikovány podle toho, zda mají méně či více než 150 žáků. Bodovalo vždy pět nejlepších závodníků v jednotlivých kategoriích z každé školy. Zpracování a vyhlášení celkových výsledků však ještě nějakou dobu potrvá. Organizátoři je uskuteční v průběhu slavnostního odpoledne zhruba do dvou týdnů.

 

1-azimut-2016 2-azimut-2016 3-azimut-2016 4-azimut-2016 5-azimut-2016