REPORTÁŽ: Bedřichovský skicross – rekord, krásné počasí i divácká atmosféra

V neděli 24. února se v Lyžařském areálu Bedřichov uskutečnil devátý ročník adrenalinových závodů pro mladé běžkaře nazvaný Bedřichovský skicross, který byl současně posledním pohárovým závodem Krajského svazu lyžařů Libereckého kraje v běhu na lyžích. Krásné počasí, vydatné sněhové podmínky, nová delší trať a jiný systém účastníků přilákal rekordní počet závodníků.

Skicross na běžkách, takzvaný nordix, je relativně nová lyžařská disciplína. Na závodníky při ní čekají prudké sjezdy, ostré klopenky, skoky a slušné převýšení, stejně jako při klasickém skikrosu nebo snowboardcrossu.

 „V loňském roce se do závodů zapojilo 282 běžkařů. Očekávali jsme účast přes tři stovky, a tak nás konečný počet 385 aktérů velmi příjemně potěšil. V areálu byly dobré sněhové podmínky a svítilo slunce, což přilákalo nejen mladé závodníky, ale i diváky, kteří vytvořili pravou soutěžní atmosféru,“ uvedla Romana Kelerová z pořádajícího oddílu SK Ski Liberec.

Závodilo se v devíti věkových kategoriích – vždy dívky a chlapci samostatně. Nejmladší skupinou byly děti ročníku narození 2013 a mladší, kteří absolvovali trať 200 metrů. Nejstarší kategorii představovali závodníci narozeni v roce 2003 a starší, kteří zdolávali 2 300 metrů dlouhou trať. Nejpočetnější skupinu s počtem 37 startujících tvořili mladší žáci narozeni v roce 2008, pro něž byla připravena trať 1 300 metrů.

Všechny skupiny absolvovaly jedno soutěžní kolo. Ocenění převzala vždy šestice nejlepších z každé kategorie. Nedělní výsledky Bedřichovského skicrossu organizátoři do týdne zapracují do celkového pořadí pohárového závodu Krajského svazu lyžařů Libereckého kraje v běhu na lyžích.

Kompletní výsledky Bedřichovského skicrossu jsou k dispozici na stránkách www.zavody.czech-ski.com.