REPORTÁŽ: Běh Lipovou alejí vyhráli Gaisl a Hloušková – doprovodily je čtyři stovky účastníků

Ideální počasí s jarním sluníčkem, krásná trať vedoucí podél Labe a čtyři stovky účastníků všech věkových kategorií – taková byla kulisa 22. ročníku Běhu lipovou alejí, který se uskutečnil v neděli 9. dubna v Nymburce. Vítězi hlavních seniorských závodů na 10 km se stali Luboš Gaisl z Turnova a Monika Hloušková z Mariánských Lázní. Na tratích od 100 do 2 700 metrů se představili také mladí běžci ve čtrnácti kategoriích.

„Účast byla velice dobrá a s průběhem i úrovní závodu jsme velice spokojeni. Za bojovné výkony jsme se snažili účastníkům odměnit tím, že celé startovné, které jsme vybrali, jsme vložili do cen. Děti tak obdržely diplomy a drobné suvenýry, dospělí například kosmetiku, víno, menší domácí elektrotechniku nebo finanční odměny,“ řekl Josef Rosůlek, člen organizačního výboru z pořádajícího oddílu SKP Nymburk.

Start a cíl běhu byl na atletickém stadionu na Tyršáku. Tam soutěžily nejmenší děti a žáci, zatímco dorostenci a poté také senioři vyrazili na silniční okruh napříč Tyršovým ostrovem.

Do hlavního závodu mužů nastoupilo 138 vytrvalců. Závěrečnému zrychlení Luboše Gaisla už soupeři neodolali a turnovský steeplař zvítězil s náskokem devíti vteřin před Ladislavem Kučerou. Mezi ženami suverénně dominovala Monika Hloušková-Preibischová, stříbrná z mistrovství světa družstev v běhu do vrchu.

Do dětských soutěží se zapojilo 191 chlapců a děvčat. Nejpočetněji byla zastoupena dívčí kategorie 8-9 let, v níž změřilo síly tři desítky běžkyň. „Nejmladším účastníkem byl letos dvouapůlletý Matěj Hodboď. Dlouho odmítal startovní číslo, protože nevěděl, k čemu slouží. Na závod se velice těšil, ale pak se na startu lekl, a když mu ostatní soupeři utekli, nechtěl běžet. A tak nakonec do cíle došel v doprovodu své maminky, očekávající dalšího potomka,“ popsal úsměvnou situaci Josef Rosůlek.

Výsledky Běhu lipovou alejí – muži: 1. Gaisla (Eleven Run Team) 32:03 min., 2. Kučera (Česká Třebová) 32:12, 3. Janoušek (Kolín) 32:21; ženy: 1. Hloušková (Mariánské Lázně) 35:58, 2. Fenclová (Pardubice) 38:34, 3. Klimešová (USK Praha) 39:07.

Mládežnické kategorie – do 5 let: Malich (Lysá nad Labem) – Sajdlová (Nymburk); 6-7 let: Bryndza (Kounice) – Fenclová (Pardubice); 8-9 let: Majdloch – Veselá (oba SKP Nymburk); 10-11 let: Slavík – Tlamichová (oba Kounice); mladší žactvo: Jakub Santavý – Mislerová; starší žactvo: Jiří Šantavý – Filounová (všichni SKP Nymburk); dorost: Martínek (Kounice) – Čenovská (SKP Nymburk).