REPORTÁŽ: Běh Okolo Panorámy s rekordní účastí si podmanila maratonská běžkyně a olympionička Ivana Sekyrová

JachymovOblíbený a již tradiční běžecký závod Okolo Panorámy, který se v neděli 5. října konal v Jáchymově, si vysloužil přepsání dosavadních statistik. Na trať letošního 58. ročníku jedné z největších, ne-li největší sportovní akce v Jáchymově, se vydalo rekordních 245 běžeckých nadšenců.

Závod, který odstartoval úderem 10. hodiny z fotbalového stadionu Panorama, se nesl v příjemné atmosféře už od samého počátku. Ve startovním poli se mísilo i několik generací běžců rozdělených do 21 kategorií – nejmladšímu účastníkovi bylo jen 1,5 roku, tím nejstarším byl pro změnu sedmdesátiletý kmet Manfred Krassa. „Mezi běžci opět převažovaly hlavně děti, což nás velmi potěšilo. A z rekordního zájmu mám taktéž obrovskou radost. Myslím, že i díky dlouhodobé tradici se k nám lidé stále vracejí. Hlavně mezi staršími běžci poznávám tváře, které běh absolvují pravidelně, a to je skvělé,“ pochvaloval si po skončení akce ředitel závodu Michal Ficenec.

Pro jednotlivé kategorie byly připraveny atraktivní běžecké trasy od 150 metrů do 7,2 kilometru. Trať závodu přitom není vůbec jednoduchá a závodníci si místy sáhli skutečně až na dno, mezi nimi i primátor Karlových Varů Petr Kulhánek. Asi v půlce závodu čekal na běžce ten nejtěžší kus, přibližně 500 metrů dlouhé stoupání po silnici. Přesto cílem nakonec proběhli všichni. Vítězkou hlavního závodu žen na 3,3 kilometru se časem 12:44,3 minut stala skutečná šampionka, maratonská běžkyně a účastnice letní olympiády v Londýně 2012 Ivana Sekyrová ze Sokolova, která je pravidelnou účastnicí běhu Okolo Panorámy. Mezi muži se na hlavní trati 7,2 kilometru nejlépe dařilo rovněž Sokolovákovi, Milanu Kožákovi, který cílem proběhl v čase 27:10,0 minut. A jak to vypadá, když vrcholná sportovkyně předává cenu jiné vrcholové sportovkyni, se fanoušci přesvědčili záhy při závěrečném slavnostním vyhlašování.

IMG_8 IMG_7 IMG_6IMG_1

Předání cen, které tvořily diplomy, medaile, ale i poukázky na nákup sportovního oblečení a vybavení nebo sladkosti a školní pomůcky pro děti, se totiž ujala další česká reprezentantka, tentokrát v běhu na lyžích, Petra Nováková. Ta je rovněž pravidelnou účastnicí tohoto běhu, letos si však ráda vyzkoušela i jinou, reprezentativní roli. Jakmile splnila svou úlohu a odměnila trojice nejlepších závodníků v každé kategorii, vrhly se na mladou sportovkyni přítomné děti a nepropustily ji dříve, než rozdala stovky podpisů a úsměvů do fotoaparátů. A dozajista výrazně zmenšila zklamání z nepřítomnosti reprezentačního parťáka Lukáše Bauera, který svou účast na závěrečném vyhlášení výsledků musel na poslední chvíli oželet.

O skvělý průběh závodu a celkovou atmosféru se staral i letitý moderátor této akce Oldřich Dvořák, trenér atletického klubu Triatlet Karlovy Vary. „Oldřich Dvořák je výrazná osobnost, která zná podrobně veškeré sportovní dění v Karlovarském kraji a svými chytlavými komentáři dokáže vytvořit úžasnou atmosféru. K závodu už neodmyslitelně patří. I díky němu vše probíhalo naprosto skvěle,“ řekl uznale Michal Ficenec.

O tom, že se 58. ročník běhu Okolo Panorámy skutečně vyvedl, svědčí jak nadšené ohlasy organizátorů, tak i samotných účastníků. „Akce zaznamenala obrovský úspěch, zaregistroval jsem spoustu pozitivních reakcí. A navíc jsem si i ověřil, že závod připravuji se skutečně sehraným týmem úžasných lidí. Ve srovnání s předešlými roky jsme my organizátoři byli méně nervózní a účastníci naopak spokojenější. Letošní běh jednoznačně považuji za jeden z nejlepších ročníků, které jsme uspořádali,“ dodal s nadšením ředitel závodu Michal Ficenec.

IMG_5 IMG_4 IMG_3