REPORTÁŽ: Běh rodným krajem Emila Zátopka: nový traťový rekord a boj veslaře Svojanovského se startovací klapačkou

KopřivniceSobota 20. září, což je opět nejbližší sobota od data narození fenomenálního závodníka Emila Zátopka, tradičně patřila památnému Běhu rodným krajem Emila Zátopka, jehož 12. ročníku se zúčastnilo 184 běžců. Letos se tato akce stala součástí kampaně České unie sportu ČUS SPORTUJ S NÁMI.

Obtížná trať dlouhá 22,3 km s převýšením 375 metrů opět vedla od Zátopkova památníku v Kopřivnici, cílem závodníci probíhali u Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Role startérky se jako každoročně ujala olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková, které dělaly doprovod další sportovní legendy, olympijští medailisté a členové Českého klubu olympioniků – házenkář Ivan Satrapa, cyklista Jiří Daler, veslaři Pavel a Oldřich Svojanovští, rychlostní kanoista Jiří Čtvrtečka a moderní pětibojař Jiří Adam.

„Celý den panovalo hezké počasí, organizačně vše vyšlo. V Kopřivnici i Rožnově pod Radhoštěm byl připraven doprovodný program, hrála cimbálovka a dokonce podél trati zněla hudba z amplionů. Atmosféra byla skvělá, sportovce hnali do cíle davy fanoušků. Navíc jsme byli svědky opravdu špičkových sportovních výkonů,“ vyjádřil se po závodě Jiří Harašta, ředitel a iniciátor Běhu rodným krajem Emila Zátopka.

Koprivnice_highres-9047 Koprivnice_highres-9080 Koprivnice_highres-9418 Koprivnice_highres-9479Kopřivnice_web-0068

Běhu rodným krajem Emila Zátopka se tradičně účastní i zahraniční závodníci, nejinak tomu bylo i letos. Ve startovních listinách figurovala jména závodníků z Francie, Německa, Polska, Slovenska, Ukrajiny, Maďarska a Keni. Vysokou úroveň závodů podtrhl i nový traťový rekord, který padl v hlavním závodě v kategorii žen od 18 do 34 let. Postarala se o něj Consalater Chemtai Yadaaová z Keni časem 01:22:01.49. Původní rekord s hodnotou 01:25.36; 3 tak vylepšila o více než 3 vteřiny. Na stupně vítězů se probojovala i česká závodnice Martina Vévodová, která v čase 01:33:58.55 skončila třetí. V hlavní mužské kategorii od 18 do 39 let rovněž zvítězil keňský závodník Gilbert Kipkosgei v čase 01:12:22.37. Nejlepším z Čechů byl na šestém místě Jan Kohut v čase 01:19:30.71.

Předání cen vítězů se chopili ti nejpovolanější, členové Českého klubu olympioniků v čele s Danou Zátopkovou. Letos připravili organizátoři i jednu novinku, která se týkala právě závěrečného vyhlašování. „Bylo nám jasné, že konkurence zahraničních běžců je opravdu velká, zejména pak keňských závodníků, kteří soutěží v barvách Keni i Maďarska. Abychom dopřáli i českým závodníkům pocit stát na stupních vítězů, rozhodli jsme se speciálně kvůli nim vyhlašovat ty nejlepší muže a ženy pouze z České republiky,“ vysvětlil Jiří Harašta. Ceny nejlepším českým běžcům předali za asistence členů Českého klubu olympioniků i Marek Hájek, místopředseda České unie sportu, a Svatava Pejšková, přednosta osobní stanice Českých drah Český Těšín.

Koprivnice_highres-9090 Koprivnice_highres-8847Kopřivnice_web-0057 Kopřivnice_web-0077Kopřivnice_web-0035

Nedílnou součástí celodenní akce byl v Kopřivnici i Lidový běh, kterého se opět zúčastnila padesátka závodníků, převážně rodin s dětmi. Tento ranní běh dokonce jako trénink využilo několik běžců, kteří později nastoupili do hlavního závodu. Kromě Lidového běhu se zde konal i Běh dětí Kopřivnicí. Celkem 365 malých běžců s vervou vyráželo na tratě dlouhé 60 až 1 000 metrů. Běh na 150 metrů se dokonce musel běžet nadvakrát. O nezvyklý a zároveň zábavný moment se postaral startér Oldřich Svojanovský a jeho test klapačky, která v dětských závodech nahrazuje startovací pistoli.

„Pan Svojanovský chtěl vyzkoušet nejprve klapačku nanečisto a upozornil proto děti, že příslušný zvuk bude později znamenat start. A poté klapl. Ovšem některé děti tento signál pochopily jako ostrý start. Pár z nich opravdu vyrazilo a doběhlo až do cíle, někdo se vracel v půli cesty, další zůstaly stát zmateně na místě. Přítomné rodiče podél trati i pana Svojanovského celá situace rozesmála. Závod se samozřejmě opakoval a asi o půl hodiny později už proběhl regulérně,“ doplnila s úsměvem Jana Feilhauerová, hlavní organizátorka dětského běhu a šéftrenérka dětí Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice.

Kopřivnice_web-0047 Kopřivnice_web-0058 Kopřivnice_web-0059 Kopřivnice_web-0070 Kopřivnice_web-0079

Nejlepší závodníci si vysloužili medaile, diplomy a sportovní vybavení v podobě čelenek a čepicí. S prázdnou však neodešel nikdo, všichni dětští účastníci si domů odnášeli tričko, pamětní list a sladkosti. „Trička dáváme dětem pravidelně, dokonce na jejich výrobu pravidelně přispívá i paní Dana Zátopková, která finančně podporuje celý Běh rodným krajem Emila Zátopka,“ pochvalovala si Jana Feilhauerová.

Kompletní výsledky závodu na: http://vysledky.timechip.cz/#2014/9/beh-rodnym-krajem-emila-zatopka

Kopřivnice_web-0042 Kopřivnice_web-0038 Kopřivnice_web-0018 Kopřivnice_web-0011Kopřivnice_web-0065