REPORTÁŽ: Běh rodným krajem Emila Zátopka – opět triumf Keňanů a účastnický rekord

Na start 13. ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka, který se uskutečnil v sobotu 19. září – v den narození slavného českého atleta – se na trati z Kopřivnice do Rožnova pod Radhoštěm se postavilo 185 vytrvalců ze sedmi zemí. Stejně jako loni skončil v obou hlavních kategoriích suverénním triumfem keňských reprezentantů. V doprovodném programu se v rámci Lidového běhu a dětských soutěží v centru Kopřivnice představilo rekordních 500 běžců.

Start závodu

Za ideálního běžeckého počasí už tradičně odstartovala hlavní závod v 11 hodin před Technickým muzeem v Kopřivnici manželka čtyřnásobného olympijského vítěze Dana Zátopková. Hned na začátku trasy dlouhé 22,3 km vedoucí přes Štramberk, Ženklavu, Veřovice a sedlo nad pramenem Jičínky do Rožnova pod Radhoštěm se usadila dvojice Keňanů.

„Pro zpestření jsme vypsali pro muže na 2. a 10. a pro ženy na 5. kilometru rychlostní prémie. Čeští běžci se před začátkem domlouvali, že by tu první oceněnou částkou dva tisíce korun Afričanům  sebrali, ale kdepak – Keňané nasadili takové tempo, že soupeři neměli absolutně šanci,“ popsal průběh závodu předseda pořádajícího Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice a jeho zakladatel Jiří Harašta.

Ženský rekord padl o minutu!

Kiprono s Kipchirchirem z maďarského Benedek Teamu neustále zvyšovali svůj náskok. V elitní desítce se mezi muži držela i jejich ženská kolegyně, jednadvacetiletá Rebecca Jepchirchirová. V závěrečném zrychlení nakonec unikl Kiprono a vytvořil si víc než půlminutový náskok. Předzávodní ambice silných Ukrajinců na medailové pozice překazil český vytrvalec Jan Kohut, jenž doběhl třetí.

Vítězná Keňanka udržela nasazené tempo a dokonce o minutu překonala loňský rekord krajanky Chemtaiové. Mimochodem – hned z Rožnova se úspěšní Keňané vydali do Polska, kde je  Debnu už v neděli čekal další půlmaraton.

„Mezi účastníky nechyběl ani starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš, který je velkým příznivcem běhu. Na trati ho doprovodil i starosta z polského Myszkowa, družebního města Kopřivnice. A z dalšího družebního města, německého Zwönitzu, dorazila skupina běžců i s fanoušky – na kolech. Pak je zase čekala cesta zpátky,“ uvedl Jiří Harašta, jenž se staral o hladký průběh akce s týmem sedmi desítek organizátorů.

Maratonky pro nejstaršího

Do cíle, který byl letos poprvé v areálu Valašského muzea v přírodě, dorazili zdárně všichni aktéři včetně tří běžců, kteří kompletně absolvovali předcházející ročníky Běhu rodným krajem Emila Zátopka – Miroslav Vrobel z Kopřivnice, Zdeněk Zeman z Všechovic i Jiří Engliš z Opavy (ročník narození 1938). Nejstarší účastník za svůj obdivuhodný výkon dostal od pořadatelů nové maratonky. A stejně jako všichni ostatní závodníci si pochutnal na pečeném kuřeti.

O dobrou náladu diváků a organizátorů i motivaci účastníků běhu se také letos starali členové Českého klubu olympioniků. Kromě Dany Zátopkové přišli uctít legendárního vytrvalce například veslaři  Oldřich a Pavel Svojanovští, kanoista Václav Čtvrtečka, cyklista Jiří Daler, moderní pětibojař Jiří Adam a zápasník Karel Engel.

Nečekaná autogramiáda

V centru Kopřivnice však už bylo živo od sobotního rána. Před Základní školou dr. Milady Horákové se od 9 hodin uskutečnil Lidový běh na 410 metrů pro děti i dospělé bez omezení věku a o čtvrt hodiny později vyrazily ve dvanácti věkových kategoriích děti na trasy od 80 do 820 metrů.

„Dětských závodníků bylo 395, což je náš nový účastnický rekord, a do Lidového běhu se zapojila stovka běžců. Některým dětičkám byl pouhý rok a trasu poctivě odšlapaly za asistence rodičů. Samozřejmě že při tom občas ukáplo i pár slziček. Potěšilo nás, že nedorazila jen místní mládež, ale také děti z Frýdku-Místku, Třince a Poruby,“ pochválila zájem místopředsedkyně a trenérka Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice Jana Feilhauerová.

Pozdravit mladé atlety přišla také česká reprezentantka v běhu na 800 metrů Lenka Masná. Převzala roli startérky Lidového běhu, ale pak už ji doslova zajaly stovky dětí a dlouhé minuty se musela věnovat neplánované autogramiádě. „Ten zájem byl obrovský a nečekaný. Nikdy v životě jsem ještě nepodepsala tolik karet. Bylo jich kolem 250 a hrozně mě už bolela ruka!“ svěřila se Lenka Masná.

Výsledky hlavních závodů – muži: 1. Kiprono 1:12:45,6 min. 2. Kipchirchir (oba Keňa, Benedek Team) +33,3 s, 3. Kohut (Relax Fit Team) +3:34:50 min., 4. Hurtík (AK Kroměříž) +4:51,8, 5. Bitala (AK Emila Zátopka Kopřivnice) +6:00,7, 6. Hapak (Ukrajina, Demolex Bardejov) +7:02,7. Ženy: 1. Jepchirchirová (Keňa, Benedek Team) 1:21:00,7,2. Krstevová (Pearl iZumi Czech) +18:01,5, 3. Kramolišová (Sintesi Prima Donna)+25:21,5.

Vítězové dalších kategorií – muži, 40 – 49 let: Starodubcev (Ukrajina, Demolex Bardejov) 1:17:54,90, 50 – 59 let: Buchal (Slovensko AK Žiar nad Hronom) 1:26:16,30, 60 – 69 let: Smrčka (BK Říčany) 1:26:28,30, nad 70 let: Dědek Beskydský(Klub důchodců Orlová)  2:13:31,10. Ženy, 40 – 49 let: Kamínková (Adidas Boost Team) 1:31:18,0.

Kompletní výsledky jsou na: www.atletikakoprivnice.cz.

Foto: Jiří Harašta

 

Jepchirchirová Kiprono Matt Mayer