REPORTÁŽ: Ben Cristovao si v Rokytnici zkusil běh do vrchu – nadchla ho atmosféra i výkony

Jubilejního, 20. ročníku běhu do vrchu na Dvoračky v krkonošském lyžařském středisku Rokytnici nad Jizerou se zúčastnil také Ben Cristovao, jeden z patronů projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník. Spolu s ním se akce zúčastnilo 226 dětí a dospělých.

Zpěvák, který se profesionálně věnuje brazilskému jiu jitsu, se nechal zlákat k účasti v závodu, který odstartoval v jednu hodinu odpoledne na náměstí v Rokytnici a jehož cíl byl na horské chatě Dvoračky. Z celkové trasy 8,5 kilometru uběhl Ben Cristovao 4,5 kilometru a zdolal značné převýšení.

„Byla to moje první zkušenost s podobným závodem a mrzí mě, že jsem ho nedoběhl celý. Sám se snažím se využívat každou volnou chvilku k tréninku, ale věnuji se jinému druhu sportu, takže jsem si běh do vrchu zkusil na první dobrou. Na trati jsem třeba potkal třeba pána kolem sedmdesátky, chvilku jsme běželi spolu a pak už jsem jen viděl, jak jeho tenisky mizí přede mnou,“ popsal své vystoupení Ben Cristovao, který však v cíli nešetřil skvělou náladou, protože ho nadchla atmosféra závodu.

„Moc se mi líbila podpora diváků na trati, kde všichni tleskali a povzbuzovali. Mělo to příjemnou až rodinnou atmosféru, což dalo celé akci pěknou osobní rovinu, jako bych běžel s kamarády. Pokud někdo uvažuje, zda si některou z dalších soutěží seriálu ČUS Sportuj s námi v kterémkoliv sportu vyzkoušet, ať přestane přemýšlet a prostě jde do toho. Není co ztratit, jde jen o to se zvednout a zkusit něco nového. A ten pocit potom je krásně uspokojivý, rozhodně není čeho se bát,“ lákal patron projektu další účastníky, aby se aktivně zapojili.

Všichni běžci, kteří se zúčastnili závodu, se mohli v cíli na horské chatě Dvoračky těšit na dřevěnou pamětní medaili. Celkem startovalo 98 dětí a 128 dospělých. Aktéry provázelo příjemné počasí s teplotou 27 °C a azurovým nebem. Na trať už tradičně vyrazila i Blanka Paulů, stříbrná medailistka z lyžařské běžecké štafety na olympijských hrách 1984 v Sarajevu a současně dvojnásobná medailistka z mistrovství světa v klasickém lyžování. V třiašedesáti letech nechala většinu konkurentek za zády a obsadila páté místo mezi ženami a ve své kategorii s přehledem první. O nejlepší časy dne se zasloužili Táňa Metelková z TJ Sokol Hradec Králové a Přemysl Ježek z AC Slovan Liberec.

Rokytnický běh do vrchu však nebyl zaměřený jen na dospělé, dopoledne totiž patřilo dětem. „Měli jsme pro ně připraveny různé varianty tratí od padesáti do osmi set metrů. Všechny vedly pod trasou vleku, takže taky pěkně do kopce. Zajímavostí je, že většina účastníků se o den později přesunula do Vysokého nad Jizerou, kde se běžel další závod do vrchu k rozhledně Štěpánka,“ uvedl ředitel závodu Libor Plůcha z pořádající Tělovýchovné jednoty Spartak Rokytnice nad Jizerou.

Běh do vrchu Rokytnice nad Jizerou – výsledky, muži (absolutní pořadí): 1. Přemysl Ježek (Slovan Liberec) 42:05; 2. Martin Berka (AC Turnov) 43:18; 3. Jan Herda (SKP Nymburk) 44:35; kategorie A: Přemysl Ježek (AC Slovan Liberec) 42:05; kategorie B: Dalibor Bartoš (LIAZ Jablonec) 48:11; Muži C: Bořek Jančík (Svartes Hořice) 47:15; kategorie D: Miloš Smrčka (BK Říčany) 47:53; Muži E: Petr Leszkow (MK Hlinsko) 1:08:30; junioři: 1. Jiří Křeček (Eleven Run Team) 48:00.

Ženy (absolutní pořadí): 1. Táňa Metelková (TJ Sokol Hradec Králové) 48:37; 2. Dagmar Rychnovská (SK Nové Město nad Metují) 49:50; 3. Dagmar Kynčlová (SK Nové Město nad Metují) 54:14; kategorie A: Jana Mikešová (Sokol/BAKAKO Nová Paka) 56:54; kategorie B: Dagmar Rychnovská (SK Nové Město nad Metují) 49:50; kategorie C: Táňa Metelková (TJ Sokol Hradec Králové) 48:37; kategorie D: Blanka Paulů (TJ Maratonstav Úpice) 1:00:43; juniorky: Nikola Chovanečková (SK Kopřivnice) 1:08:33.