REPORTÁŽ: Benešovský běžecký festival rozhýbal tisícovku účastníků

Třetí ročník Benešovského běžeckého festivalu, který se konal v neděli 11. září, dokonale rozhýbal všechny vyznavače tohoto druhu pohybu nejen z města a okolí, ale i z mnoha dalších míst z celé republiky. Běžeckého svátku se zúčastnila bezmála tisícovka závodníků všech věkových i výkonnostních kategorií.

„Na Masarykovo náměstí, odkud startovaly jednotlivé závody, dorazily už dvouleté děti, talentovaní junioři, muži i ženy v nejlepším atletickém věku, hospodyňky v zástěrách i ctihodní veteráni. Akce se zúčastnilo 974 závodníků, což je nový účastnický rekord. A je potěšitelné, že v mládežnických kategoriích se představilo 569 běžců,“ pochvaloval si jeden z organizátorů Zdeněk Rada.

Program festivalu, který byl letos součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož hlavním partnerem je společnost EP Energy Trading, zahájila hned ráno Benešovská juniorka zahrnující čtrnáct věkových kategorií chlapců a dívek od dvou do osmnácti let na tratích od 150 do 975 metrů. Nejpočetněji byla zastoupena přípravka (8-9 let) se 135 běžci.

Dopolední část vyvrcholila během hospodyněk a maminek, do něhož nastoupilo čtrnáct statečných závodnic opásaných kuchyňskou zástěrou. Trasu dlouhou 650 metrů nejrychleji zvládla Zuzana Žilková (ŠSK Újezd nad Lesy) v čase 2:21 min.

Krátce po poledni se vydalo na čtyřkilometrovou trať minimaratonu 102 běžců. S náskokem 47 vteřin v něm zvítězil za 14:50 min. Tomáš Hort ze Spartaku Třebíč. Nejlepší z domácích zástupců byl čtvrtý Dušan Breburda, jenž zaostal o 58 vteřin. V soutěži žen dominovala česká reprezentantka v běhu na dlouhých tratích veteránů Vanda Kadeřábková-Březinová známá tím, že pouhé dva týdny před porodem absolvovala závod na 4,2 km. Výborně si vedla třetí v cíli, dvanáctiletá Aneta Kučerová ze Základní školy Dukelská v Benešově.

Start hlavního závodu – Benešovské desítky – byl na pořadu hodinu po poledni. Jeho trasa vedla po mírně zvlněném městském okruhu v délce dvou kilometrů a vydalo se na ni 141 vytrvalců v šesti mužských a čtyřech ženských věkových kategoriích. „Na průběhu se v některých případech podepsalo horké počasí a teploty na třiceti stupních Celsia. Dvanáct běžců závod nedokončilo, mezi nimi i nejstarší účastník festivalu, čtyřiasedmdesátiletý Jan Mareš,“ řekl Zdeněk Rada.

Mužský souboj ovládl suverénně specialista na běhy ve městech nebo v přírodě Jiří Petr z jihomoravských Koválovic. V náročných podmínkách zaběhl čas 33:25 min. a jeho náskok na druhého v pořadí Matyáše Pokorného z Vrchlabí vyšplhal až na 1:32 min. Z vytrvalců benešovského okresu se nejvýše umístil sedmý Jiří Tůma z Vlašimi s odstupem 5:16 min.

Zato v kategorii žen si domácí reprezentantky všechno vynahradily. Zásluhou výborného závěru vyhrála Lenka Křížová z Benešovského běžeckého klubu za 45:03 min. před Andreou Adamcovou (Spartak Vlašim) 45:27 min. a svou oddílovou kolegyní Lenkou Šináglovou  45:57 min.

Součástí akce byl i charitativní běh nebo chůze pro Anežku na 2 km. Výtěžek z něj dostala čtyřletá Anežka Pánková, která statečně bojuje s vážnými zdravotními problémy.

Z galerie výsledků – Benešovská desítka, muži: 1. Petr (Koválovice) 33:25 min., 2. Pokorný (Vrchlabí) 35:58, 3. Flégl (Sokol Unhošť) 36:18. Ženy: 1. Křížová (Benešovský běžecký klub) 45:03, 2. Adamcová (Spartak Vlašim) 45:27, 3. Šináglová (Benešovský běžecký klub) 45:57.

Minimaraton – muži: 1. Hort (Spartak Třebíč) 14:50 min., 2. Stuchlík (E.ON Triathlon Team) 15:37, 3. Bína (Sokol Hrusice) 15:45. Ženy: 1. Kadeřábková-Březinová (Kerteam) 17:36, 2. Skořepová (Sokol Senohraby) 17:45, 3. Kučerová (ZŠ Dukelská Benešov) 17:48.

Běh hospodyněk a maminek: Žilková (ŠSK Újezd nad Lesy) 2:21 min.

Výsledky Benešovské juniorky a kompletní výsledky všech kategorií jsou na: http://www.sport-base.cz/vysledky/2016/2016.htm.

 

Foto: Luděk Procházka