REPORTÁŽ: Benešovský běžecký festival rozpohyboval obyvatele města i přespolní návštěvníky

Neděle 17. září byla v sedmnáctitisícovém středočeském městě ve znamení jubilejního, desátého ročníku Benešovského běžeckého festivalu, a tak se sem sjeli vyznavači běhu z blízkého i vzdálenějšího okolí. Na účastníky čekaly závody na nejrůznějších distancích i bohatý doprovodný program. Akce byla součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

„Počasí vyšlo fantasticky, nepršelo a bylo hezky teplo, takže se nechalo k závodění zlákat 700 účastníků napříč kategoriemi. Běžci byli velmi spokojení, jak s prostředím, tak s programem, máme od nich veskrze kladné ohlasy. Užily si to u nás celé rodiny, vlastně můžeme říct, že se nám povedlo hezky rozhýbat Benešov,“ líčil Zdeněk Rada, předseda spolku Benešov žije sportem.

Celodenní nabitý program na Městském atletickém stadionu zahájil v neděli ráno v 8,30 hodin běh dorostenců na 1500 metrů, přičemž s postupujícím časem klesal věk účastníků i vzdálenost, již museli urazit. Dopoledne oživil rovněž rámcový závod v hodu oštěpem pro dospělé a raketkou pro děti, start tříčlenných rodinných štafet a charitativní běh pro sedmiletou Elišku s poruchou autistického spektra.

Odpoledne pak patřilo velkým silničním běhům. Ve 13,15 hodin vyběhli závodníci na trasu Benešovské trojky, aby je ve 14 hodin následovali atleti na trati Benešovské desítky, jež je ze stadionu zavedla na okruh ulicemi města. Z vítězství se v čase 36:36 min radoval Daniel Kupidlovský před Tomášem Jarešem a Davidem Chmátalem, mezi ženami zapsala nejlepší čas s hodnotou 40:37 min Koleta Moravcová před Kateřinou Dubjákovou a Andreou Adamcovou.

„Mimo jiné se u nás soupeřilo v závodě měst, a ačkoliv já osobně tu rivalitu neprožívám tak jako mnoho jiných, moc mě potěšilo, že jsme my, Benešovští, vyhráli před Vlašimí. Dalšími účastníky byly štafety Týnce nad Sázavou, Zruče nad Sázavou a Senohrab. Ti, kdo převzali za své výkony ocenění, se radovali například z balíčků s pivem nebo outdoorového vybavení,“ uvedl Zdeněk Rada.