REPORTÁŽ: Benešovský běžecký festival zaznamenal rekordní účast

V neděli 23. září se v centru Benešova uskutečnil pátý ročník Benešovského běžeckého festivalu určeného pro všechny věkové kategorie. I přes deštivé počasí se do závodů zapojilo přes 1 100 závodníků – od těch nejmenších až po dříve narozené.

„I když v neděli trochu pršelo, závody proběhly bez problémů a akce se vydařila. Jsme rádi, že každým ročníkem účast stoupá. Již po uzavření online registrace jsme registrovali rekordní počet přihlášek. Nakonec se celkový počet běžců vyšplhal přes 1 100 závodníků,“ uvedl Zdeněk Rada z pořadatelského týmu.

Festivalový program měl několik částí. Nejpočetněji obsazená byla Benešovská juniorka – závody pro děti a mládež do 18 let, kde v sedmi kategoriích startovalo okolo šesti set dětí. V rámci juniorky byla vypsána i soutěž pro základní a střední školy o putovní pohár nazvaná Nesedíme, neležíme, BĚŽÍME, do které se zapojilo dvacet škol. Putovní pohár si odnesla benešovská základní škola s rozšířenou výukou tělesné výchovy ZŠ Dukelská.

Dopolední program pokračoval během hospodyněk a maminek na 650 metrů, v němž podmínkou startu byla kuchyňská zástěra. Nejrychlejší mezi osmnácti aktérkami byla Lenka Zloská. Dalším závodem byla minimaraton na čtyři kilometry, kde se z vítězství radoval Jiří Stuchlík, zatímco mezi ženami zvítězila Karolína Kučerová.

Festival poté zakončil hlavní závod – Benešovská desítka, ve které startovalo 33 žen a 134 mužů. Deset kilometrů nejrychleji zdolala Eva Slavíková v čase 43:22,35 min, mezi muži kraloval Jakub Smetana s časem 34:01,75 min.

Mimo soutěžní závody se uskutečnil také nesoutěžní charitativní běh na dva kilometry na podporu handicapovaných sportovců z regionu, do něhož se zapojili dvě stovky běžců. „Díky běhu na podporu osmiletých holčiček Terezky a Elišky trpících atypickým autismem a poruchou koordinace pohybu i velké návštěvnosti celého běžeckého festivalu jsme jejich mamince mohly předat částku třicet tři tisíc,“ řekl Zdeněk Rada.

Kromě závodů byl na Masarykově náměstí připraven bohatý doprovodný program – například výtvarná dílnička, skákací hrad, vystoupení mažoretek a další atrakce. Navíc každý závodník po doběhnutí do cíle otiskl svou dlaň na Benešovský strom běžců.

Výsledky – Benešovská desítka – muži: 1. Jakub Smetana 34:01,75, 2. Matyáš Pokorný 35:14, 63, 3. Rudolf Jánošík 36:43,55; ženy: 1. Eva Slavíková 43:22,35, 2. Andrea Adamcová 43:59,11, 3. Kateřina Dubjáková 44:28,20.

Kompletní výsledky na http://www.benesov-beh.cz/novinky/vysledky

Foto: František Vnouček