REPORTÁŽ: Beskydský azimut prověřil školákům smysl pro orientaci

Třinecký lesopark obsadili ve středu 23. září žáci prvních až pátých tříd základních škol z Třince a okolní. Uskutečnil se zde jubilejní, 40. ročník Beskydského azimutu v orientačním běhu mládeže. Fáborky označenou trať si s mapou v ruce proběhlo 1682 školáků.

„Účast byla opět velmi vysoká a panovalo ideální počasí na běhání. Na trať se první školáci vydali krátce po půl deváté a ti poslední těsně před polednem. Atmosféra celého dne byla skvělá, žáci si navzájem fandili a nikdo se na trati neztratil,“ hodnotila letošní ročník ředitelka závodů Anna Gavendová z oddílu orientačního běhu TJ TŽ Třinec.

Beskydského azimutu se zúčastnilo celkem devatenáct základních škol. Kromě žáků z Třince se na start postavili i školáci z Vendryně, Bystřice, Nýdku, Koňské, Kanady, Košařisek, Návsi, Oldřichovic, Milíkova, Hrádku a dalších okolních obcí.

Někteří účastníci, jako například druháci z Vendryně, přišli na městský stadion pěšky. „Mohl pro nás přijet autobus, ale nechtěli jsme. Žáci to měli místo rozcvičky. Azimutu se účastní naše škola pravidelně. Děti mají o závody zájem, je to vhodná aktivita. A tím, že je to krátce po začátku školního roku, žáci jsou ještě z léta rozběhaní a mají pořádnou fyzičku,“ uvedla třídní učitelka Iva Lysková z Vendryně.

Kdo v jednotlivých kategoriích zvítězil a jaké školy získaly vítězné poháry, na to si musí všichni účastníci ještě nějakou dobu počkat. Vzhledem k náročnému systému hodnocení proběhne slavnostní vyhlášení výsledků do deseti dnů v kulturním domě v Třinci.

O hladký průběh celé akce včetně pravidelné kontroly tratě se staralo 75 organizátorů z oddílu orientačního běhu TJ TŽ Třinec, studenti z třineckého gymnázia a dobrovolnice z Klubu Marie Třinec.

 

Foto: Josef Frydrych