REPORTÁŽ: „Běžkokros“ na Božím Daru tentokrát ovládli mladí Němci

Slunečná obloha, atraktivní trať, vysoká účast mladých českých a německých lyžařů a jejich úžasné sportovní výkony – to byl Supercross 2018, který se uskutečnil v sobotu 24. března ve Skiareálu Hranice na Božím Daru. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

Na 150 mladých lyžařů ve věku od pěti do osmnácti let z České republiky a ze sousedního Saska pokořilo speciální, z bohatých zbytků letošního sněhu postavenou krosovou trať na sjezdovce Hranice. Pikantní však bylo, že účastníci závodu absolvovali náročnou trasu plnou klopenek, skoků a nerovností nikoliv na sjezdových lyžích, ale na běžkách!

„Supercross je zjednodušeně řečeno ´běžkokros´ a koná se vždy na závěr zimní sezóny na některé sjezdovce na Klínovci nebo na Božím Daru. Soutěž je tradiční česko-německý projekt, spolufinancovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj, a mezi lyžaři z obou zemí je velmi oblíbená. Letos se uskutečnil již osmý ročník. Svou premiéru však měl supercross v božídarském lyžařském areálu Hranice,“ vysvětlila ředitelka závodu Ivana Dobišová.

Soutěž v šesti věkových kategoriích zahájili samostatnými jízdami nejmenší aktéři od pěti do osmi let. Starší závodníci už byli podle dosažených časů v samostatných rozjížďkách rozřazeni ve svých věkových kategoriích do čtveřic. A pak začala parádní a napínavá podívaná, kdy všichni čtyři závodníci odstartovali najednou a bojovali vždy o dvě postupová místa až po finále. Tímto spravedlivým a přehledným způsobem zvítězil napříč všemi kategoriemi opravdu ten nejrychlejší.

A jaké bylo česko-německé skóre? Pokud jde o celková vítězství tak úspěšnější byli výrazně němečtí lyžaři. Nejúspěšnější čeští závodníci reprezentovali Duklu Liberec a Slovan Karlovy Vary.

Nejmladší závodníci získali účastnický diplom a ze startovních čísel bylo na závěr vylosováno deset závodníků, kteří obdrželi věcné ceny od partnerů v podobě batohů, tašek či termosek. V dalších kategoriích získalo prvních šest v cíli účastnickou medaili a tři nejlepší navíc také skleněné poháry.

Vítězové jednotlivých kategorií – 5-6 let: Göhlerová (Holzhau), Hoffmann (Oberwiesenthal); 7-8 let: Börnerová (Chemnitz), Müller (Neudorf); 9-10 let: Lohová (Oberwiesenthal), Böhme (Stützengrün); 11-12 let: Buchmannová (Neudorf), Hellmich (Dukla Liberec); 13-14 let: Dvorská (Dukla Liberec), Rollinger (Gebirge/Gelobtland); 15-18 let: Rostová (Grosswaltersdorf), Gehmann (Flügelradbaude).

Kompletní výsledky soutěže na webových stránkách soutěže www.supercross2018.cz.