REPORTÁŽ: Borecký půlmaraton s rekordním počtem účastníků vyhráli Čivrný a Fořtová

Už popáté se uskutečnil Borecký půlmaratón, jehož hlavním organizátorem byl náš vynikající ultramaratonec Martin Hunčovský. Závodu se startem ve Mšeně se zúčastnilo 440 závodníků, což bylo o čtyřicet víc než při loňském rekordním ročníku.

Půlmaraton1

Trať vedla ze Mšena na Harasov, Štampach, Lhotku, do Hleďsebe, Čepičky do Velkého Borku, kde byl cíl na fotbalovém hřišti. Dvě třetiny ji tvořily lesní a polní cesty, zbytek asfalt a klidné silnice. Profil byl mírně zvlněný, což dělá závod velmi atraktivní – běželo se částečně i v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko Máchův kraj.

Absolutní kategorii vyhrál sedmatřicetiletý Jiří Čivrný z BK Semily za 1:17:43 hod., který však zaostal o pět a půl minuty za loňským traťovým rekordem Mrázka. Mezi ženami byla nejrychlejší čtyřiačtyřicetiletá Iveta Fořtová, vítězka kategorie C, která se svým časem dostala pod 1:40 min. Traťové rekordy se neposunuly vinou velmi špatného počasí, silného větru a  měkkého povrchu po nočním dešti,“ vysvětlil Martin Hunčovský.

„S výkonem jsem spokojený, blátivou trať jsem absolvoval bez větších problémů. Zúročil jsem to, co jsem v posledních osmi týdnech natrénoval. Před tím jsem měl trochu problémy se zdravím i s nedostatkem času,“ svěřil se Jiří Čivrný po závodě.

„Nebyl to jednoduchý závod. K bahnité trati se v závěru přidal vítr a v takových podmínkách byl běh obtížný. protože člověk bojoval sám se sebou. Celkově jsem však spokojená, měla jsem z výkonu dobrý pocit. Oceňuji navíc i bezchybnou organizaci,“ řekla se v cíli nejrychlejší žena Iveta Fořtová.

Kromě klasických individuálních závodů se uskutečnily také soutěže dvojic (rodič + potomek), canicross (člověk a pes) či týmová soutěž (pět běžců. Letos navíc startoval i neslyšící pár z týmu Milovičtí běžci.

„Zajímavostí letošního ročníku bylo desetiminutové divadelní představení žáků místní základní školy zaměřené na sport, které se odehrálo před slavnostním vyhlašováním výsledků. Na závěr jsme absolvovali dvě losování – už tradiční o hlavní cenu, kterou byla opět uzená kýta, a pak jsme vylosovali jednoho závodníka, který při příležitosti našeho prvního jubilea od nás dostal permanentku Boreckého půlmaratónu v podobě doživotního startovného zdarma,“ doplnil Martin Hunčovský.
Výsledky – absolutní pořadí: 1. Čivrný (BK Semily) 1:18:43 hod., 2. Flégl (Vrchlabí) -1:57,3 min., 3. T. Hunčovský -3:36,4 min. Vítězové jednotlivých kategorií – muži: Čivrný (BK Semily) 1:18:43, Friedrich (Bautzen) 1:23:34, Jakoubek (ČLA Trutnov) 1:31:08, Frič 1:45:19, junioři: Grabher (Dolní Kruty) 1:44:33, ženy: Lábusová (Pražírna) 1:46:37, Šibravová (PIM BK) 1:45:19, Fořtová (Eleven Run team) 1:39:14, Breburdová (MK Kladno) 1:59:29; družstva: Eleven Run team (Koravský, Fořt, Fořtová, Lukeš, Lukešová) celkový čas 4:31:28 hod.; rodič a dítě: Tomáš a Karel Kouřilové 2:57:40,6 hod. (1:27:03,8 + 1:31:36,8.).