REPORTÁŽ: Čert, anděl a Mikuláš tradičně fandili nejmenším účastníkům běhu na Bradech

Mikulášský běh na Bradech u Jičína opět přitáhl stovky vyznavačů běhu v přírodě. Dvaasedmdesátý ročník této populární akce si v neděli 3. prosince nenechalo ujít 477 účastníků všech věkových kategorií. Nejmenších capartů, žáčků, dorostenců a juniorů napočítali organizátoři 290.

Tradičně se začínalo závody ´mlíčňáků´ ročníku narození 2016, kteří sotva odrostli kočárku. Ti v doprovodu rodičů zdolávali vzdálenost pětadvacet metrů. V hromadných startech se starším ročníkům postupně tratě neustále prodlužovaly až na 600 metrů pro jedenáctileté chlapce a dívky. Následující kategorie už čekal náročný okruh kolem vrcholu o délce 2 800 metrů. Startovalo se intervalově a čas měřily běžcům elektronické čipy umístěné na nohou.

“Počasí bylo příjemné, minus dva stupně pod nulou, a trať zmrzlá. Tím, že vedena po lesních cestách se značným převýšením dá každému aktérovi pořádně zabrat a dokonale prověří jeho schopnosti. Letos si mohli všichni po doběhnutí do cíle kontrolovat průběžné pořadí na velké obrazovce, na níž hned naskakovaly dosažené časy a umístění,“ řekl Petr Šindelář, předseda Atletického klubu TJ Jičín, jenž je spolupořadatelem této akce společně s obcí Brada-Rybníček a oddílem orientačního běhu Sportcentrum Jičín.

Vítězem hlavní kategorie juniorů a mužů se stal orientační běžec Petr Schulhof (KSM Hrádek) s více než čtyřicetivteřinovým náskokem před Alešem Strnadem z Liberce. Mezi juniorkami a ženami dominovala Michaela Omová z AC Turnov, která porazila mladou domácí běžkyni Anitu Zikmundovou o 55 vteřin. Na nejlepší závodníky čekaly finanční prémie.

„Samozřejmě jsme odměnili také dětské účastníky. Ty už tradičně motivovali k co nejlepším výkonům čert, anděl a Mikuláš. Nejmenší děti dostaly perníkového mikuláše, ty větší, kterým se nejvíc dařilo, čokoládové. Čekaly na ně také zajímavé ceny zejména v podobě sportovního oblečení. Letošní ročník byl určitě vydařený a spokojenost s jeho průběhem nám dávali najevo i mnozí běžci a diváci,“ uvedl Petr Šindelář.

Kompletní výsledky i bohatá fotogalerie je na prokliku: http://mikulasskybeh.wz.cz.