REPORTÁŽ: Česko-Slovensko v Hodoníně neoběhli, ale padl účastnický rekord

Před rokem městskou zeleň v Hodoníně zdevastovalo tornádo a znemožnilo uspořádání tohoto běhu. Letos, ačkoliv jsou stopy po řádění přírodního živlu na tváři jihomoravského města stále patrné, se akce Oběhneme Česko-Slovensko lesoparkem za 24 hodin do programu milovníků běhu vrátila. O zdolání mety 3 737 kilometrů a 872 metrů v součtu se snažili od pátku 23. září do druhého dne.

Na úvod musím přiznat, že se nám celou vzdálenost překonat nepodařilo, počítadlo se nakonec zastavilo na hodnotě 2 755 kilometrů. To ovšem vůbec nevadí! Důležitější bylo totiž to, že si k nám našla cestu spousta rodin s malými dětmi, takže logicky volili kratší distanci. Tím se podařilo naplnit hlavní poslání našeho běhu – zapojit novou generaci a seznámit ji s krásami atletiky. Potěšilo nás rovněž, že jsme díky zapojeným 610 běžcům výrazně překonali účastnický rekord,“ vysvětlil Lukáš Lípa z pořádajícího Atletického klubu Hodonín.

Běžci měli na výběr kratší trať na 500 metrů nebo delší na 1 500 metrů, okruhů přitom mohli zdolat libovolný počet. První z nich vyrazili v pátek v 15 hodin, přesně o den později pak časový limit vypršel. V průměru na každého zúčastněného vycházelo 4,5 kilometru. Velký nápor přišel hned po startu, běhalo se ale i v noci.

Po setmění jsme se přesunuli na atletický stadion, takže příchozí měli unikátní možnost zaběhat si na stadionu a vyzkoušet naši zbrusu novou atletickou dráhu. Kolem desáté byl lehký útlum, pak se ale sportovalo naplno až do půl páté ráno a znovu se zase lidé začali trousit od sedmi hodin. Peníze, které jsme vybrali z dobrovolného vstupného, nyní věnujeme základní škole sousedící s atletickým stadionem na obnovu zeleně,“ uvedl Lukáš Lípa.