REPORTÁŽ: Českotřebovská pirueta představila začínající bruslaře i ty dospělé

Na Zimním stadionu v České Třebové bylo živo v sobotu i neděli 3. a 4. února. Po šesté sem zavítala krasobruslařská soutěž Českotřebovská pirueta určená dětem i dospělým. V průběhu závodního víkendu si cestu na led navzdory řadě odhlášek z důvodu chřipkové epidemie našlo 211 vyznavačů tohoto elegantního sportu. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

Na našich závodech je vždy úžasné sledovat, jak se děti úplně promění, když vstoupí na led. Vyděla jsem to na dívkách z našeho oddílu – halu znají, chodí sem trénovat… Pak místo kulicha s vestou obléknou šaty, mají make-up, jsou načesané a rázem jsou to krasobruslařky připravené předvést své umění před publikem. Pro nás je moc pěkný zážitek vidět, jak si své jízdy užívají,“ popsala Jana Hůlková z pořádajícího Krasobruslařského klubu Česká Třebová.

Sobotní program zahrnoval závody Poháru Českého krasobruslařského oddílu celkem v osmi kategoriích. Zastoupení bylo přitom doslova celorepublikové, kromě domácího celku nechyběly kluby z Bíliny, Brna, Břeclavi, Českých Budějovic, Havířova, Havlíčkova Brodu, Hodonína, Hradce Králové, Hronova, Chomutova, Karviné, Kralup nad Vltavou, Ledče nad Sázavou, Liberce, Mladé Boleslavi, Mostu, Náchoda, Náměšti nad Oslavou, Nového Jičína, Olomouce, Pelhřimova, Prahy, Prostějova, Rakovníka, Říčan, Teplic, Třince, Uherského Brodu, Zlína a Žďáru nad Sázavou.

Na programu byly od 8 do 20 hodin volné jízdy, které se hodnotily průběžně počítačovým systémem ISU a už nikoliv na závěr zvedanými známkami, což byla letošní novinka. Nespornou výhodou této metody je, že poskytuje trenérům a jejich svěřencům podrobnou analýzu jízdy, jež může sloužit jako odrazový můstek k zlepšování výkonů. V neděli pak Českotřebovská pirueta pokračovala od 8 do 16 hodin soutěží Bruslička s obdobně pestrým zapojením, kdy se opět soutěžilo ve volných jízdách.

Zmínit musím rozhodně výkon paní Dagmar Knížetové z Chomutova narozené v roce 1951. Jako dítě bruslila, pak na nějaký čas přestala a dnes zase objíždí závody. U nás je známou tváří a už k ní za ty roky máme blízký vztah. Ohromnou pochvalu si pak zaslouží diváci, kteří po oba dva dny dokázali v hale vytvořit perfektní atmosféru, již si všichni krasobruslaři moc užili,“ ocenila příznivce ledového sportu Jana Hůlková.