REPORTÁŽ: ČEZ Jizerská 50 se běžela v netradičním formátu na čtyřkilometrovém okruhu

V pořadí 49. ročník tradičního lyžařského závodu ČEZ Jizerská 50 pořadatelé letos kvůli nedostatku sněhu rozložili do tří dnů – od pátku 8. do neděle 10. ledna. V okolí Bedřichova se podařilo připravit alespoň necelé čtyři kilometry dlouhý okruh, na který postupně vyrazilo devět bloků tvořených až 400 závodníky. Vzdálenost více než padesáti kilometrů klasicky byla vypsána pouze pro elitní kategorii běžců v rámci Ski Classics. Celkově se letošního ročníku ČEZ Jizerské 50 zúčastnilo 2 520 lyžařů.

Jizerka

Pátek: Program rozběhly děti

V pátek ráno patřila běžkařská stopa těm nejmenším v rámci závodu Mini Jizerská Pojišťovny VZP. Postupně se na tratích od 300 metrů do tří kilometrů představily děti ve věku do čtrnácti let. Nejmladší závodníci, kteří doběhli do cíle, se dokonce narodili až v roce 2012!

Od 13 hodin už na řadu přišli dospělí účastníci. V tu dobu totiž začala Volskwagen Bedřichovská třicítka, v níž se snažil obhájit dosavadní vítěznou šňůru Jiří Ročárek. Ten svedl neuvěřitelný souboj s Alešem Razýmem o první místo, které mu však nakonec jen velmi těsně uniklo. Razým totiž zvítězil s náskokem pouhých tří desetin sekundy. Mezi ženami si na této trati nejlépe vedla Klára Moravcová.

Na programu byla také rychlostní disciplína v podobě Nyč sport sprintu. Nejprve se v individuální kvalifikaci dvacet nejrychlejších probojovalo do finále, v němž už se jelo o celkové umístění. V těsném souboji s Markusem Baderem se nakonec v závěru radoval Dušan Kožíšek.

Na své čtyři okruhy však odpoledne vyrazily i první dva bloky závodníků ČEZ Jizerské 50. V tom druhém dojížděli už lyžaři za tmy a na trať si svítili čelovkami. Nejlepšího času dosáhl německý běžkař Jan Wohlrab, jenž se s panující tmou popasoval v čase 47:26 min.

Sobota: Ročárek se dočkal

Velmi zajímavý závod nabídl hned začátek sobotního programu. V tradiční Hervis Jizerské 25 se totiž opakoval vyrovnaný souboj z pátku. Tentokrát však Jiří Ročárek doběhl do cíle před Alešem Razýmem jako první s náskokem takřka osmi vteřin. Mezi ženami znovu triumfovala Klára Moravcová.

V ČT Jizerská 10 zvítězil Martin Müller, který projel cílovou páskou krátce po 24 minutách vytvořil si na soupeře náskok více než devíti minut! Nejlepší ženou se stala Barbora Kadlecová s časem 34:24.9.

Třetím samostatným závodem sobotního programu byla Jizerská firemní RAUL, v níž se ve štafetě střetlo 54 čtyřčlenných týmů. Mezi nimi si nakonec nejlépe počínala sestava WSM Forex Robot ve složení Pavel Ondrášek, Daniel Šlechta, Jiří Ročárek a Dušan Kožíšek.

V sobotu odstartovaly další tři bloky kategorie příchozích. Žádný z účastníků však výkon německého běžkaře Jana Wohlraba nepřekonal.

Neděle: Mezi elitou dominovali Norové

Účastníci elitní kategorie – hlavního závodu ČEZ Jizerské 50 – absolvovali v neděli 15 okruhů, přičemž celková délka závodu tak vystoupala zhruba na padesát kilometrů. Muži a ženy odstartovali současně v 8.30 hodin a běžci, kteří byli dostiženi o celé kolo, museli odstoupit.

Mezi muži měl závod jednoznačného vítěze. Norský běžec Petter Eliassen utekl všem ostatním už v polovině trati as náskokem více než tři minuty cílem projížděl zcela osamocen. Český běžec na lyžích Stanislav Řezáč dojel dvanáctý. „Byl těžký sníh a okruhy neubývaly. V jednu chvíli jsem myslel, že mám do cíle už jenom pět okruhů, ale bylo jich asi ještě sedm. Formu jsem špatnou neměl, ale možná jsem to trochu přehnal s přípravou. V pátém kole už mě braly křeče do rukou, takže jsem cítil, že to do třetího místa nebude,“ svěřil se v cíli český lyžař.

Vítězkou kategorie žen se stala Norka Britta Johanssonová Norgrenová. „Byl tu dost náročný profil. Musím přiznat, že šplhat se patnáctkrát do stejného kopce, bylo docela psychicky náročné. Ale myslet na to nemůžete, musíte se soustředit pouze na závod,“ popsala svou vítěznou taktiku.

V neděli závodily také poslední čtyři běžecké bloky určené veřejnosti. V nich dominoval italský běžkař Enrico Gilmozzi časem 44:32,9 min., který se stal také celkovým vítězem.

 

Kompletní výsledky jsou na www.jiz50.cz.