REPORTÁŽ: Chomutovští draci zaříkávali vodní hladinu i počasí

ChomutovV sobotu 6. září se vodní hladina Kamencového jezera rozvířila díky nevšedním návštěvníkům. Jindy poklidné vody zde na celý den opanovali draci. Konal se zde totiž již 6. ročník atraktivních závodů – Chomutovského poháru dračích lodí, který se stal v letošním roce součástí projektu České unie sportu „ČUS SPORTUJ S NÁMI“.

Do závodu se zapojilo devatenáct dvaadvacetičlenných posádek posádek rozdělených do tří kategorií. Osm školních lodí, které tvořili žáci 8. a 9. tříd základních škol z Chomutova a Jirkova odstartovalo v 9:30 hodin své závody na 200 metrů. Dráhu na 200 metrů a posléze ještě na 1 000 metrů poté absolvovalo jedenáct dospělých posádek rozdělených do dvou skupin. V kategorii FUN se představili amatéři, v kategorii Grand Prix (GP) tvořili posádku profesionálové. Kratší vzdálenost zdolávaly lodě třikrát, delší trať se jela intervalově a s obrátkou.

Na březích Kamencového jezera panovala skvělá atmosféra, závodníci si užívali příjemné prostředí a fanoušci na březích hlasitě hnali své koně – tedy draky – do cíle. V tom jim vydatně pomáhal i moderátor, vitální pětasedmdesátiletý Viktor Legát, dlouholetý člen oddílu kanoistiky Sportclubu 80 Chomutov a stále aktivní účastník závodů.

„S letošním závodem jsem moc spokojený, všechno dopadlo skvěle. Nikdo si neublížil, nebyly žádné kolize, nikdo se na trati ´necvakl´. Sešlo se nám tu na 500 závodníků, co je nejvíc ze všech dosavadních ročníků. Organizačně vše šlapalo jako po drátkách, lodě vyjížděly v přibližně patnáctiminutových intervalech a vše skvěle a rychle plynulo. Báječnou atmosféru zde umocňovalo i krásné slunečné počasí,“ pochvaloval si pořadatel závodů Karel Mihal, aniž by tušil, jaké překvapení jim po odjetí posledního finále právě počasí přichystá.

24 12 7 16 23

Létající pádla i šťastná třináctka

Jen pár minut poté, co skončil závěrečný finálový závod kategorií FUN a GP na 1 000 metrů, se ozval hřmotný zvuk, který rozvlnil i hladinu jezera. Nešlo však o nadšené burácení vítězné posádky, nýbrž o obrovskou dešťovou průtrž, vichr a bouřku tak silnou, až se i 12,5 metrů dlouhé lodě s vyřezávanými dračími hlavami divoce houpaly a pádla létala vzduchem.

Krátká „hydrometeorologická“ pauza však vrchol závodů nepokazila a jen s mírným zpožděním se uskutečnilo i očekáváné slavnostní vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích. Mezi školními posádkami, které nejprve absolvovaly dvě rozjížďky a poté si to rozdaly ve dvou finálových jízdách, zajela v nejrychlejším čase 1:05,48 min 13. Základní škola Chomutov, jejíž tým nesl příznačné jméno – Tým třináctka. Pro dnešní den byla jednoznačně šťastná.

2 9 14 21 6

„Posádky na prvních dvou místech si dnešním závodem zároveň vyjely nominace na mistrovství České republiky školních posádek dračích lodí pro příští rok. Je skvělé, že se letos přihlásilo tolik dětí. I díky zapojení do projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI se nám podařilo naplnit maximální kvótu osmi školních týmů,“ doplnil Karel Mihal.

Obě dospělé kategorie FUN a GP absolvovaly závody dohromady. Nejprve je čekaly tři rozjížďky, které jednotlivé lodě rozřadily do dalších závodů ve čtvrtfinále, semifinále a finále. Závod na 200 metrů v kategorii FUN opanovala stejně jako loni posádka ze Štětí, která projela cílem v čase 1:00,41 min. V kategorii GP dvoustovku nejlépe zvládl profesionální tým Haka Dragons Praha v čase 53,32 vteřin. Závěrečným závodem Chomutovského poháru dračích lodí bylo finále na 1 000 metrů, které stejně jako kratší trať ovládl tým Haka Dragons Praha časem 3:38,61 min.

Ceny vítězům při slavnostním vyhlášení předali Jan Mareš, primátor města Chomutova, Daniel Kurucz, předseda představenstva Českých drah, a. s., jež jsou generálním partnerem projektu „ČUS SPORTUJ S NÁMI“, a Petr Doležal, předseda Sportovní unie Chomutovska.

19 84 111