REPORTÁŽ: Cikánské toulky překonaly rekord, v Pohádkovém lese byla tlačenice

Ohnišov, obec na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji jejíž  název je odvozen od strážních ohňů, které byly zapalovány, aby signalizovaly blížící se nebezpečí vpádu nepřátel a varovaly tak vrchnost sídlící v nedalekém Opočně, v sobotu naopak vpád očekával a vítal. Členové zdejšího Sportovního klubu Toulky totiž pořádali už 41. ročník turistického pochodu Cikánské toulky.

Ohnišov

„Máme velkou radost, byl překonán účastnický rekord – přišlo 3 056 turistů,“  hlásila Iva Jakubská, členka dvanáctičlenného organizačního štábu. V předcházejících pěti ročnících přesáhla účast hranici 3000 lidí pouze jednou – v roce 2012 v Ohnišově zaregistrovali 3 028 pochodníků.

Rekordní nápor obec s 500 obyvateli zvládla, do organizace se aktivně zapojila  téměř pětina z nich, ruku k dílu přiložila i čtyřicítka přespolních. Velmi důležitý úkol čekal Zdeňka Remeše, který měl spolu s několika dalšími dobrovolníky na starosti příjezd a parkování vozidel.

„Kolony se netvořily, chaos nikde nepanoval. Vše proběhlo bez problémů, všichni řidiči byli disciplinovaní a dbali našich pokynů. Parkovací plochu jsme měli připravenou na louce, kam se nám podařilo narovnat přes 500 aut. Někteří řidiči sehnali parkovací místo ve vsi, ale nikdo nikomu nepřekážel. Přálo nám počasí, horší by to bylo za mokra,“ pochvaloval si Zdeněk Remeš.

Letos bylo připraveno pět turistických a pět cykloturistických tras: 2937 „pěšáků“ šlapalo od 7 do 24 kilometrů, 119 cyklistů čekaly tratě od 18 do 63 kilometrů. „Tenhle pochod se mně líbí, chodím ho už od sedmdesátých let minulého století. Bydlíme nedaleko, ale vždycky při pochodech objevíme místa, o kterých jsme do té doby nevěděli. Každý rok to je jiné, a to se nám líbí,“ prozradila Věra Hrnčířová, která nechyběla na dvacítce.

Tradiční specialitou Cikánských tulek je Pohádkový les. Trasa určená rodinám s dětmi letos 2391 (!) zájemcům nabídla dvacet stanovišť, na kterých se dalo napočítat 66 pohádkových postav! Hned při příchodu do lesa všechny vítala zajímavá trojice – vládce Orlických hor Rampušák s dcerou Kačenkou a symbol obce Ohniváček. Na samotné trase bylo možné potkat ježibaby, čerty, jezinky, ale také Hurvínka s Máničkou, Macha a Šebestovou, Pata a Mata, Šmouly a celou řadu dalších.

„Do Pohádkového lesa chodíme pravidelně s naší letos šestiletou Sofií,“ řekl nám Pavel Šimeček a dodal. „Sofince se ráno moc nechtělo, trochu se obávala pekla s čerty, ale ti byli tradičně hodní – jen nám trochu začernili tváře. Trasa se nám tradičně líbila a za rok určitě půjdeme znovu.“

Turistická sobota se v Ohnišově povedla, organizátoři i účastníci byli spokojeni. Úspěšné účastníky čekaly v cíli diplom a medaile, všichni si pochvalovali dobrou organizaci i občerstvení po trasách či v pohostinství U potoka. Příjemným zpestřením byl koncert country kapely Tomy z Opočna, která hraje už více než patnáct let. Téměř osmihodinový koncert v prostoru cíle dal zabrat i muzikantům. „Nebylo to vůbec jednoduché, vždyť jsme od deseti dopoledne do šesti večer odehráli více než sto písniček, mnohé na přání i několikrát. Atmosféra však byla vynikající, užili jsme si to i my,“ svěřil se kapelník František Kunc.

„Jsem ráda, že se akce vydařila a kladné bezprostřední reakce nás všechny potěšily. Odměnou pro náš dvanáctičlenný štáb i 90 pomocníků, kteří se do organizace zapojili v den pochodu, je příslib řady účastníků, že se jim naše trasy líbí a za rok do Ohnišova přijdou na Cikánské toulky znovu,“  neskrývala spokojenost s letošní vydařenou akcí Iva Jakubská.

Účast na trasách 41. ročníku Cikánských toulek v Ohnišově:

Pěší trasy (celkem 2 937) – 7 km: 96 , 12 km: 154, 16 km: 203, 20 km: 41, 24 km: 52, Pohádkový les: 2391.

Cyklotrasy (celkem 119) – 18 km: 24, 29 km: 22, 37 km:  24, 52 km: 25, 63 km: 24.

 

toulky toulky 2 toulky 3 toulky 4 toulky 5 toulky 6 toulky 7