REPORTÁŽ: Cikánské toulky v Ohnišově před Filipojakubskou nocí přilákaly téměř 3000 účastníků

V sobotu 30. dubna se v Ohnišově na Rychnovsku uskutečnil 42. ročník tradičního turistického pochodu – Cikánské toulky. Organizátoři jedné z nejpopulárnějších východočeských akcí opět připravili několik tras pro pěší i cyklisty a samozřejmě nezapomněli na nejmenší. Pohádkovým lesem děti provázely známé pohádkové bytosti a nechyběly ani čarodějnice.

„Akce se vydařila, měli jsme krásné počasí. A i když se nám nepodařilo překonat loňskou návštěvnost, i tak jsme s počtem 2 988 platících účastníků velmi spokojeni. A to nepočítám ty, kteří se jen přišli podívat,“ uvedla s úsměvem Iva Jakubská, členka organizačního týmu.

Nejpočetnější skupina příchozích prošla pětikilometrovou trasu Pohádkového lesa. „Znovu se nám potvrdilo, že část pro děti a jejich doprovod je stále oblíbená. Na trať se během dopoledne vydalo 2 227 zájemců. Na třiadvaceti stanovištích se o děti staralo přes sedmdesát pohádkových bytostí jako čarodějnice, Spejbl s Hurvínkem, Maková panenka a dokonce i Mimoni. Tyto postavy měly u dětí velký úspěch,“ uvedla Iva Jakubská.

Na další turistické trasy s délkami 7, 12, 16, 20 a 24 km se vydalo zhruba 700 pochodníků a cyklotrasy si projela necelá stovka. Novinkou pro cyklisty byla padesátikilometrová MTB trasa. „Letošní trasy si účastníci velmi pochvalovali. I ti místní, kteří to tu dobře znají, byli mile překvapeni, jak byly značené a kudy je provedly. A to jak pěší, tak i cyklisty,“ doplnila Iva Jakubská.

Všichni účastníci dostali v cíli diplom a medaili, děti za plnění soutěžních úkolů i drobné dárky a sladkosti. Nechybělo ani občerstvení a o dobrou náladu se starala místní country kapela Tomy.