REPORTÁŽ: Cyklistická Tour de Zeleňák překonala letos účastnický rekord

Šluknovský výběžek přivítal v sobotu 5. září Tour de Zeleňák, nejstarší veřejný cyklistický závod na území České republiky. Z Lužického náměstí v Rumburku se do sedel tentokrát vydal dosud nejvyšší počet milovníků cyklistiky – 743. Po roce tedy opět padl účastnický rekord. Po šestatřicáté trasu absolvoval zakladatel závodu Josef Jánoš, který tak nechyběl dosud ani jednou.

„Až na sedm jsme rozdali všechna čísla, mezi dospělými se tedy zapojilo 743 závodníků a k tomu v odpoledních závodech padesát dětí. Za zmínku rovněž stojí, že přijelo asi 150 cizinců, na startu nechyběli Němci, Poláci, Španělé, Britové, Američané či Kazaši. Počasí nám přálo, závod jsme odjeli v suchu, až kolem jedné hodiny lehce sprchlo, a pak pršelo i na vyhlášení, což ale nemohlo narušit skvělou atmosféru. Spokojení jsme i my. Náš pořadatelský tým včetně dobrovolníků fungoval fantasticky a vše se obešlo až na pár odřenin bez zranění. Máme rovněž velkou radost, že už se Tour de Zeleňák pevně etablovala mezi silničními závody a těší se vážnosti,“ uvedl Jan Novota z pořádajícího sportovního oddílu Mandavan.

Vyznavači cyklistiky si mohli vybrat, zda absolvují jeden okruh na 54 kilometrů, či dva o délce 106 kilometrů. Kromě moderních závodních strojů se se o zpestření postaral závod borců na historických bicyklech, horských kolech či „silničkách“ s páčkovým řazením na rámu vyrobených před sametovou revolucí.

Odpoledne patřilo v srdci Rumburka dětem, které čekalo zápolení na tratích od 100 do 1250 metrů odstupňovaných podle věkových kategorií. K zdravému pohybu je motivovala i skutečnost, že každé z nich startovalo s číslem jedna a v cíli se dočkalo zasloužené sladké odměny.

„Dospělí obdrželi kromě medailí a trofejí také věcné ceny v podobě sportovního vybavení nebo třeba i klobásek. Povedenou tečku za akcí znamenal večer s doprovodným hudebním programem,“ popsal Jan Novota.

36. ročník Tour de Zeleňák – muži elite, 106 km: 1. Petr Fiala (AC Sparta Praha Cycling) 2:39:52,8 h, 2. Jan Stöhr (AC Sparta Praha Cycling) 2:39:52,9, 3. Tomáš Kalojíros (AC Sparta Praha Cycling) 2:40:06,8, ženy, 106 km: 1. Beate Zanner (Maxx-Solar Lindig Women Cycling Team) 2:52:51,6 h, 2. Jana Milec Jiřincová (Unlimited Nutri Clinic) 2:59:23,6, 3. Ivana Loubková (TT Cyklorenova Cvikov) 3:11:14,3.

Kompletní výsledky na zelenak.cz.

Kredit fotografií: Pavla Brunhoferová