REPORTÁŽ: Cyklistickou časovku kolem Jabkenic vyhrál obhájce loňského prvenství

Sedmnáctý ročník cyklistické časovky KOL-JA, kterou uspořádal TJ Sokol Jabkenice na šestadvacetikilometrové trati se v deseti kategoriích zúčastnilo 115 závodníků.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Tradiční trasu jsme vzhledem k tomu, že v Semčicích budují vodovod, museli proti minulosti změnit,“ informoval ředitel závodů Radek Beneš. Nová trať však nového vítěze v elitní kategorii nepřinesla – stejně jako v loňském roce vyhrál Radim Kijevský z Lawi – Author teamu.

O přípravu a bezchybný průběh závodů se postaralo osmnáct pořadatelů a tři rozhodčí. Všichni tradičně odvedli dobrou práci. „S průběhem závodu jsem byl spokojený. Jsem rád, že se k nám řada závodníků vrací a ráda u nás závodí, což je pro všechny, kteří časovku i kros chystáme, nejlepší odměnou za týdny příprav,“ svěřil se Radek Beneš.

„Proti loňsku byla trať obtížnější, vzhledem k menšímu místu bylo obtížné najít ideální stopu. Nepříjemný byl  vítr, který se točil, a vliv na výkony určitě měly i rozdílné teploty. Kdo startoval později, měl určitou výhodu, protože bylo tepleji. Já třeba vyrážel na trať při šesti stupních, k polednímu  však už bylo  skoro čtrnáct. Snažil jsem se jet silově. Kde byla síla potřeba, tak jsem ji měl – proto ten výrazný časový odstup od konkurence,“ komentoval svůj výkon Radim Kijevský, sedmatřicetiletý cyklista, který za sebou nechal konkurenci o téměř dvě minuty.

Mezi startujícími byl i šestinásobný mistr světa Jiří  Bouška, který byl tento měsíc vyhlášen nejlepším handicapovaným sportovcem za rok 2014. V Jabkenicích skončil pětatřicetiletý cyklista v elitní kategorii čtvrtý.

Kategorii žen 40+ vyhrála  pětačtyřicetiletá Hana Ebertová, která patří mezi nejlepší ženy na světě v cyklistických ultramaratonech. „Časovku v Jabkenicích  jsem brala jako součást přípravy, šlo mně o trénink síly a intenzity. Trať nebyla svým různorodým povrchem jednoduchá, počasí mně vyhovovalo a celková organizace klapala na jedničku,“ svěřila se v cíli spokojená vítězka, která kromě náročného tréninku musí dát do kupy podpůrný tým pro srpnový ultramaraton a hlavně – sehnat částku 150 000 korun, nutnou pro absolvování náročného závodu.

Zpestřením jabkenické časovky  byla kategorie retro, kterou absolvovalo osm majitelů  kol s ocelovým rámem, klasickými pedály a páčkovou přehazovačkou.

V posledních sedmi ročnících je součástí cyklistických závodů i desetikilometrový kros. Běžeckého závodu se letos zúčastnilo 49 závodníků a loňské prvenství obhájil Jiří Miller (AC Mladá Boleslav), kterému rozhodčí v cíli naměřili čas 34:39 min., což bylo jeho půlminutové zlepšení. Na start se po své časovce  postavila i řada cyklistů a v součtu časů obou disciplín byl nejlepší Jaroslav Brynda (Reltex team) – 26 kilometrů na kole a 10 km běhu absolvoval za 1:14 hod.

 

Výsledky – muži: 1. Radim Kijevský (Lawi-Author team) 34:21,76 min., 2. Tomáš Kotrlík (Cyklo Sport Kern) 35:23,39, 3. Jaroslav Brynda (Reltex team) 36:25,67, ženy: 1. Nikola Nosková (KC Kooperativa SG) 41:14,26, 2. Monika Simonová (Cyklo Trenink F. Trkal) 41:18,30, 3. Jana Šimánková (Alset Ricing team) 41:57,86.

Další kategorie vyhráli – muži 18-29 let: Jakub Nechanický (SSC Železný Brod) 35:41,17, muži 40-49 let: Michal Rydval 36:32,54, muži 50 – 59 let: Karel Prager (oba CK Vinohrad Šlapky) 36:40,57,  muži 60+: Petr Vomáčka (TJ Lokomotiva Nymburk) 39:13,70, junioři 15-18 let:  David Honzák (KC Kooperativa SD) 38:27,54, kategorie retro: Milan Jansta (Retro) 46:36,39, ženy 40+: Hana Ebertová (Prokestem) 44:06,89.

 

KOL-JA 1 KOL-JA 2 KOL-JA 3 KOL-JA 4