REPORTÁŽ: Cyklistickou projížďku Hradcem Králové si užilo 500 vyznavačů cyklistiky

Už počtrnácté se na projížďku městem vydali v Hradci Králové vyznavači cyklisticky. Šestikilometrovou trať pro ně připravila Královéhradecká krajská asociace Sportu pro všechny ve spolupráci s Regionálním centrem SPV a statutárním městem Hradec Králové.

KolaHK-0

„Závod se povedl, přálo nám počasí a přišlo více než 500 vyznavačů nejen cyklistiky, ale i různých druhů koloběžek, odrážedel a in-line bruslí. Do puntíku vyšel  náš záměr, který jsme vyjádřili mottem Nebudeme závodit, budeme si užívat,“ řekla jedna z organizátorek akce Eva Víšková.

Pro účastníky byla připravena zajímavá a pestrá trať. Ta je zavedla od startu, který byl u Kongresového centra Aldis, do Šimkových sadů, dále přes Pražský most a pěší zónou do samého centra města, Labskou kotlinou na hradecká nábřeží, pod Tyršův most a cyklistickou stezkou až k Labskému mostu a odtud po druhém břehu Labe zpět do cíle před plavecký bazén. Projížďka se uskutečnila za plného provozu, proto na všech důležitých místech hlídkovali strážníci Městské policie.

Čekání na startovní výstřel všem zpestřily sestavy sportovního aerobiku, které zacvičila děvčata z AC Hip-Hop Gabriely Baškové. Hrála zde Country Dohoda, na trati pak další dvě kapely – Trio Rio a Art Jazz band. Živo bylo u stánků s elektrokoly, koloběžkami, zájem byl o Rekola, stánek Zdravotní pojišťovny MV či Rádia Magic, kde si děti nechaly malovat populární obrázky na obličej.

„Jezdím pravidelně a vždycky z toho mám dobrý pocit. Opět vyšlo počasí, které je při těchto akcích hodně důležité – když je hezky, lidi se přijdou projet,“ řekl Vojtěch Dlabáček a nezapřel v sobě pedagoga a odborníka: „Pohybová úroveň obyvatelstva nejen u nás, ale všeobecně v celém světě v posledních letech klesá, a tak každá akce, která vede k vylepšení tohoto stavu, je velice pozitivní. Líbí se mi, že mohou jet malí i velcí, není žádnou výjimkou, že za pohybem přijdou celé rodiny nebo vedle sebe šlapou třeba čtyřleté děti a osmdesátiletí důchodci. K velmi dobré atmosféře přispěla i muzika napříč žánry – hrál se pop, jazz i country.“

V pelotonu samozřejmě převažovali cyklisté, ale městem se projeli i lidé na koloběžkách či dalších srážedlech, nechyběli ani vyznavači  inline bruslí. „Pokud to čas dovolí, jezdím na nový okruh Hradečnice v hradeckých lesích kde je moc pěkná, více než desetikilometrová kvalitní asfaltová trať,“  řekla Ivana Vitovská a dodala: „Dnes jsem využila šanci projet se na bruslích centrem města. Bylo to fajn – vyšlo počasí a byla to pěkná projížďka před nedělním obědem.“

Cenou pro  všechny účastníky bylo speciální tričko, které získali hned u prezence, pořadatelé měli díky přízni sponzorů bohatou tombolu, kterou losovali na závěr akce. Speciální ceny získali nejmladší účastníci (Alena Honosková a Michal Hanuš), nejstarší (Helena Kohoutová a Václav Holý), odměněn byl i nejpočetnější rodinný tým – Kratěnových bylo na startu dokonce třináct!

Bezprostředně na Město na kolech navázal 4. ročník Nábřeží sportu, který přímo v centru města u řeky Labe nabídl  ukázky a exhibice 50 druhů všedních i nevšedních sportů, které si zájemci mohli vyzkoušet.