REPORTÁŽ: Dámskou jízdu na Božím Daru si nenechalo ujít více než sto princezen – lyže však obula jediná

V neděli 26. března se na Božím Daru uskutečnil 14. ročník originálního lyžařského – a ryze ženského – závodu Dámská jízda. Letošní podtext této akce zněl: Princezny na lyžích. Těch se sešlo 107, ale do běžeckých bot se nakonec obula jen jedna. Organizátoři se ráno po kontrole trati rozhodli pro pěší variantu závodu.

„Od rána na Božím Daru vládlo nádherné slunečné počasí a sníh dost tál. Když jsme si ještě před startem procházely, narazily jsme na hodně míst bez sněhu. Proto jsme nakonec zvolili variantu pěšího závodu. Jedinou účastnicí, která zdolala pětikilometrovou trať na lyžích, byla bývalá olympionička Květa Pecková-Jeriová,“ uvedla hlavní organizátorka akce z LK Slovan Karlovy Vary Jitka Peřina.

Závodnice změřily síly ve čtyřech kategoriích. Holčičky (ročník narození 2009 a mladší) běžely trať dlouhou 500 metrů, ostatní kategorie – slečny (1999–2008), ženy (1967–1998), seniorky (1966 a starší) – zdolávaly pětikilometrovou trať, a to během, chůzí, či rychlou chůzí s holemi.

„Organizátoři tentokrát zvolili dobré téma. Každá žena chce být alespoň jednou v životě princeznou. Byly zde vidět krásné kostýmy a nevím, jak by ty dlouhé šaty a vlající závoje při závodech na lyžích dopadly. Trať byla kvůli rozbředlému sněhu i tak dost těžká, ale užila jsem si to,“ sdělila dojmy ze závodu princezna se zlatou hvězdou na čele Lenka Angelika Tichá.

Po doběhnutí poslední princezny do cíle se uskutečnilo slavnostní vyhlášení prvních tří závodnic a na závěr byly také vyhlášeny čtyři nejlepší kostýmy: Fiona, Princezna na hrášku, Bosana a Čertice.

Výsledky najdete na www.lkslovan.cz/zavody/damska-jizda.

Foto – Tomáš Košnar