REPORTÁŽ: Deset let starý rekord se při Městském běhu Karvinou otřásal, ale odolal

Městská část Karviná – Fryštát v sobotu 9. července uvítala stovku běžců, kteří sem zamířili na osmnáctý ročník Městského běhu Karvinou. V rámci akce se uskutečnil jak hlavní závod na deset kilometrů, tak závody rámcové pro děti a rekreační běžce.

Po nějaké době nám přálo počasí. V posledních letech to hodně bývalo o extrémech – buď bylo příliš vedro nebo naopak chladno či déšť. Letos sice také sprchlo, ale až když byli všichni v cíli. Co musím vyzdvihnout, byla atmosféra. Jak přihlížející, tak sami aktéři byli velmi spokojení a chválili nás, což vždy potěší a je to motivace do další práce,“ shrnul Michal Broda z pořádajícího oddílu TJ Jäkl Karviná.

Živo začalo být na náměstí ve Fryštátu v odpoledních hodinách, kdy od 15,30 hodin závodili malí běžci a v 16,15 hodin na ně navázali hobbíci na osmistovce. V 17 hodin pak odstartovala hlavní trať dne, desetikilometrovka. Atlety čekaly celkem čtyři okruhy, kdy z náměstí zamířili do karvinského lesoparku, kudy vedla většina trasy.

Právě i dobré povětrnostní podmínky přispěly k tomu, že se po letech zachvěl traťový rekord v mužské kategorii, nakonec však odolal. I tak musím vyzdvihnout výkon vítězného René Sasyna z pražské Dukly, který si pro prvenství doběhl systémem start – cíl a neponechal nic náhodě,“ popsal Michal Broda.

Jedenadvacetiletý talentovaný běžec vylepšil svůj výkon oproti předchozí účasti na Městském běhu Karvinou bezmála o půl minuty a doběhl v čase 32:27 min. Rekord v závodě nadále drží Aleš Miko z SSK Vítkovice, jenž v roce 2012 zaběhl za 31:46 min, spolu s Jakubem Bajzou z AK Kroměříž, který o rok později tento čas dorovnal. Mezi ženami je na čele historických tabulek stále Petra Pastorová z MK Seitl Ostrava, která rovněž v roce 2012 finišovala v čase 36:55 min.

Do závodu se opět zapojili i tři veteránští běžci nad sedmdesát let – vítězný Josef Smola, druhý muž pořadí ukrývající se pod tajuplným pseudonymem Beskydský Dědek a třetí Vladislav Janko, jenž se ve svých osmdesáti letech stal nejstarším účastníkem. Po doběhu se nejlepší tři v osmi vyhlašovaných kategoriích dočkali finanční odměny, pohárů, diplomů a věcných cen. Pět nejlepších mužů a žen v celkovém pořadí si navíc odneslo další prize money a pamětní plaketu. Kondiční běžci a děti se radovali ze sportovního vybavení,“ uvedl Michal Broda.

Výsledky 18. ročníku Městského běhu Karvinou – muži 10 km absolutně: 1. René Sasyn (TJ Dukla Praha) 32:27 min, 2. Roberto Dimiccoli (Evlo.onna Runners) 33:21, 3. Jan Pernica (USK Praha/Perňa Systém) 34:43, ženy 10 km absolutně: 1. Iveta Rašková (Perňa Systém) 39:46 min, 2. Markéta Kašná (TJ Jäkl Karviná) 41:04, 3. Ellen Byrtusová (TJ Jäkl Karviná) 44:03.

Kompletní výsledky na: results.onlinesystem.cz

Foto: Michal King