REPORTÁŽ: Deset tisíc návštěvníků dorazilo na zatím nejvydařenější Festival dračích lodí ve Znojmě

Desátý ročník Festivalu dračích lodí ve Znojmě se maximálně vydařil a podle účastníků i pořadatelů byl tím nejlepším v historii. Na akci, která je také letos součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, se představilo dohromady téměř 1 500 „draků“ a navštívilo ji přes deset tisíc návštěvníků.

„Ze všech ročníků za sebou máme ten nejvydařenější. Počasí se vyvedlo, vody bylo navzdory prvotním obavám dost, a areálem prošlo celkově více než deset tisíc lidí. Otevřen byl nejen v sobotu 30. září, kdy se konaly hlavní závody, ale i v předchozím týdnu, kdy si mohly dračí lodě vyzkoušet děti z mateřských a základních škol až po středoškoláky. Celkem jich do lodí usedlo více než osm set,“ neskrýval potěšení Petr Štěrba z pořádající organizace Asociace vodních sportů Znojmo.

Zájem ze strany rodin pak organizátoři pocítili na státní svátek 28. září, kdy si mohli rodiče se svými ratolestmi vyzkoušet jízdu nejrůznějšími plavidly za symbolické vstupné. „Asi čtyřicet procent návštěvníků letošního ročníku tvořily děti, což nám udělalo velkou radost,“ uvedl prezident festivalu Petr Štěrba.

O notnou dávku zábavy se postaralo tradiční neoficiální mistrovství světa dračích lodí, v němž posádky zastupují nejrůznější státy světa – za tím účelem oblékají pasující kostýmy a zdobí svá plavidla odpovídajícími rekvizitami. Do závodů vypravila vlastní loď také čínská ambasáda v Praze. Mezi ženami na vítězství dosáhla posádka Wyoming tvořená členkami Vrahovické sací jednotky Women. V kategorii Open pro sportovní posádky se radoval Hong Kong zastoupený Energy Financial Group a v amatérských smíšených posádkách vyhrála Brazílie reprezentovaná Neptun Clubem Piešťany.

Prvenství si pak v souladu s heslem „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“ odnesly všechny závodící mateřské školy. Mezi základními školami se radovali z celkového vítězství žáci Základní školy Tasovice, konkrétně posádka Tasanda. Jejich spolužáci z posádky Tasanda 2 si vyjeli bronz. Mezi ně se na druhé místo vmáčkla Stehlíkova Jednadvacítka ze Základní školy Mikulovice. Středním školám kralovala posádka Bobři ze Střední školy zdravotnické Znojmo následovaná posádkou GPOA Znojmo ze stejnojmenné školy a Přímkou, kterou do závodu vyslalo SOU a SOŠ SČMSD Znojmo.

Kompletní výsledky na www.dracifestznojmo.eu.